אאא

ברחבי העולם וגם בישראל ממשיכים במאמצים למנוע התפשטות מגיפה, כתוצאה מהתפרצות וירוס שפעת הדבר-אחר במכסיקו. משרד הבריאות במכסיקו הודיע הבוקר (יום ב´) כי עלה ל-103 מנייין המתים מהזן החדש של הנגיף. בארצות הברית הוכרז אמש מצב חירום בריאותי, והרשויות הביעו חשש ממקרי מוות. גם בקנדה נדבקו שישה.

היום יערוך סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, תדרוך ראשון עם מומחי המשרד.

ברחבי ארצות הברית - במדינות קליפורניה, טקסס, אוהיו, קנזס, ומאמש גם בניו יורק - נמנו עד כה 20 מקרים של שפעת החזירים החדשה. רופאה בכירה במרכז הלאומי לשליטה ומניעת מחלות הדגישה שהמקרים קלים בלבד, ורק אדם אחד נזקק לאשפוז. עם זאת, היא הביעה חשש כי יתגלו מקרים נוספים, שגם עלולים להוביל למוות.

השרה האמריקנית לביטחון פנים, ג´נט נפוליטנו, הכריזה אמש על מצב החירום - אותו הגדירה "נוהל רגיל במקרים כאלו". מאוחר יותר, במשרדה המליצו לרשויות המקומיות להיערך לאפשרות של סגירת בתי ספר, והמליצו כי כל מי שסובל מתסמינים של שפעת יישאר בבית כדי למנוע הדבקה. במקביל, הוצאו מהמחסנים כרבע מ-50 מיליון מנות התרופות מסוג "תמיפלו" שאמורות לסייע עם גילוי מוקדם של הנגיף.

חיסונים רגילים, אמרו גורמי בריאות אמריקניים, לא יועילו ככל הנראה. "אנחנו מאוד פסימיים", ציינו הגורמים הרשמיים לגבי האפשרות שמי שקיבל חיסון עונתי נגד שפעת מוגן מהזן החדש, בעקבות בדיקות שערכו. מומחים מקנדה ומארצות הברית יצאו למכסיקו כדי לבחון את אופני הטיפול האפשריים.

במקביל לצעדים בארצות הברית, גם בניו-זילנד, ספרד וצרפת דווח על מקרים בהם נבדק חשש להידבקות. ארגון הבריאות העולמי (WHO) יערוך הבוקר תדרוך נוסף בז´נבה, וביום שלישי צפוי להתקיים דיון בו ייקבע האם להרחיב את מצב החירום שהוכרז בשבת.

ולקשר הישראלי: תומר וג´ים, בן ‭,25‬ מהיישוב גאולים, חזר ביום שישי האחרון מביקור במקסיקו. לאחר שהרגיש שהוא מפתח סימפטומים של שפעת, הוחלט לאשפז אותו בבידוד בבית החולים לניאדו בנתניה. הבוקר עשויות להתקבל תוצאות ראשוניות שיקבעו אם נדבק בווירוס שפעת החזירים, אז גם נדע כולנו אם השפעת הקטלנית הגיעה גם לישראל.