אאא

ניסיון להגיע להבנות בפרשת קריסת "נחלי איתנים": המסמך שנחשף בשבוע שעבר בכיכר השבת המעיד כי חברת 'נחלי איתנים' העניקה הלוואה למוסדות 'שובו בנים' בסך חמישה וחצי מיליון שקלים, מעורר סערה בקרב רוכשי כרטיסי הטיסה לאומן.

גורמים שהיו מעורבים בקבלת ההלוואות הביעו חשש כי הנושא יוצא מכלל שליטה. המסמך שנחשף בסוף השבוע, לצד מסמכים נוספים שעתידים להחשף, מלמדים כי הפרשה מורכבת יותר, וייתכן שיש בה גם היבטים פליליים. בעקבות זאת, הביעו המעורבים רצון להגיע להבנות ולהשיב את הכספים שלוו.

ביום שישי האחרון התקיים בבית הגאון הצדיק הרב אליעזר ברלנד, ראש קהילת 'שובו בנים-ברסלב' מפגש דרמטי בהשתתפות דודו אלקיים, יעקב אילוז, בני מחלב ושמעון רובנשטיין.

במהלך המפגש הגיעו הצדדים למהלך המוסכם על כולם.

בני מחלב, דובר שובו בנים וממקורבי הרב ברלנד מסר ל'כיכר השבת': "בעקבות הכספים שנגבו במסגרת מבצע 'נחלי איתנים' והועברו למוסדות ברסלב ולמשפחות במצוקה כהלוואה, אנחנו עוסקים בהשבת הכספים לרוכשי הכרטיסים. עד כה הוחזר למעלה ממחצית הסכום".

 (צילום: שמואל דריי)

אירוע של שובו בנים. הכספים יוחזרו (צילום: שמואל דריי)

לאן נעלם הכסף?

בשבוע שעבר גילה דודו אלקיים, בעבר מנכ"ל מוסדות שובו בנים: "הייתי נוכח בישיבת ההנהלה שבה אושרה ההלוואה של חמש מיליון ושמונה מאות אלף שקל מחברת הנסיעות 'נחלי איתנים' למוסדות 'שובו בנים'".

לדברי אלקיים, "מיליון שקל הראשונים עברו במזומן לגורם בכיר בהנהלת המוסדות ולנחמן ברלנד. אני, שלומי ברלנד ויעקב אילוז היינו נוכחים בזמן שהכסף עבר לידיים שלהם. אחרי זה נדרשנו להעביר עוד מיליון שקל, שלחתי את הכסף עם שליחים שהעבירו אותו לשלומי ברלנד והוא העביר את הכסף לאותו גורם בכיר במוסדות, כאשר נחמן ברלנד היה נוכח בזמן העברה".

"מאחורי כל העברת הכספים עמד נחמן ברלנד", הדגיש אלקיים והוסיף כי "אחרי יומיים ביקשו מאיתנו עוד מיליון שקל, בסך הכל העברנו שלושה מיליון שקל".

"העברתי את הכספים  אחרי שקבלתי הנחייה, מקור הלחץ להעביר את הכסף היה נחמן ברלנד. הוא דאג להלחיץ גורמים בכירים במוסדות ובקהילה, ואז אמרו לי תעביר את הכספים, ואני העברתי. שמשתי כפקיד".