אאא

בחזית ניצבת לה תלמידה בת 7 מהעיר בית שמש. בסוף השבוע האחרון, היא נחשפה לעיני מאות אלפים לאחר שסיפרה כי קיצונים ירקו לעברה בגלל ש"לא התלבשה צנוע".

הסערה נמשכה גם היום כששי גל, הכתב שראיין את הילדה, שב לבית-שמש בכדי לתעד את הורדת השלט הקורא לנשים שלא להתקהל ברחוב. במהלך התיעוד, מספר גל, הוא הותקף על-ידי עשרות קיצונים זועמים שקיללו אותו, ירקו בפניו ואף ניפצו את שמשות מכוניתו.

מה גרם לכם לשוב לסיפור הבית ספר בבית שמש שהחל כבר לפני כחצי שנה, דווקא לאחר שהיה נדמה כי חלה רגיעה בנושא?

"סיפור בית שמש הוא לא חדש. מערכת אולפן שישי החליטה בשבוע שעבר לחזור אליו משום שלתחושתנו, זו דוגמה טובה להקצנה שלא מטופלת נכון.

"הגעתי לעיר וניסיתי ללמוד את הסיפור המורכב של העיר הזאת כשאני משתדל להאזין לשני הצדדים. במהלך הכנת הכתבה נתקלתי בתופעה שחזרה על עצמה דווקא בצד החרדי - ניהלתי דיאלוג ענייני עם תושבים חרדים כשבתוך מספר רגעים הגיעו אנשים שהחלו לזעוק ולקלל כשכל מטרתם לחבל בשיחה השלווה.

איך התרשמת בביקור בשבוע שעבר?

"פגשתי את הילדה ושמעתי את הסיפור שלה. בשלב מסוים, אימה ביקשה ממנה לצעוד בשביל המפורסם אולם הילדה פשוט התכווצה ומיררה בבכי שאינה מסוגלת לעשות זאת והיא מפחדת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"באותו רגע נפל לי האסימון. כשמדובר בילדה קטנה שמדברת מהלב וללא הצגות אתה מבין שהסיפור אמיתי".

אתה לא חושב שהכתבה שלך ליבתה את האש?

"אני לא עובד בללבות את האש. סיקרנו תופעה פסולה שתחילתה בעקירת ספסלים בכדי שנשים לא יישבו עליהם, ובחוקי צניעות מרחיקי לכת, וכלה בהתנכלות לילדים".

התרשמת שמדובר בקבוצה קיצונית או בחלק שמעיד על הכלל החרדי כולו?

"ברור לי שאי אפשר לומר 'כל החרדים כאלו', חד וחלק. זה לא המצב, יש הרבה חרדים שזה חורה להם וכואב להם והם מתנגדים לזה, אבל יש קבוצה שמפוזרת בכמה שכונות והיא מכתיבה טון קיצוני. אני לא בטוח שהשפויים מתוך החברה החרדית מתייצבים נגדם".

מה קרה היום בצהריים?

"עשרות קיצונים תקפו אותנו. הם זרקו אבני ריצוף ושברו את שמשות הרכב כשאנחנו בתוכו. השחיתו רכוש, צלם שלנו נגרר על הרצפה, ובכל הזמן הזה שאלתי את עצמי - איפה תושבי השכונה שיבואו ויאמרו: די?".