אאא

חשיבות מיוחדת היתה לכינוס ההיסטורי אמש (שני) בו התאספו יחד מאורי הדור חברי שלושת מועצות גדולי וחכמי התורה, בעצם קיומו ובאחדות השורות שנראתה במקום ושיתוף הפעולה הנדיר בין כל גדולי ישראל לשבטיהם, כאיש אחד בלב אחד.

זאת הסיבה שנתנו המארגנים מקום מיוחד לצלמים בכדי לתעד את הרגעים ההיסטוריים הנדירים בהם נראים יושבים זה לצד זה, אדמו"רים חסידיים וחכמי עדות המזרח לצד ראשי ישיבות ליטאיים.

הבוקר, חדי העין שבין קוראי העיתונות החרדית יכלו לשים לב ל"ניואנסים" שבפרסום התמונות מהכינוס. מתברר כי לא רק בכתבות ובדיווחים נוהג כל עיתון כפי העדפותיו ומייצג נאמנה את עמדת הזרם אותו הוא מייצג אלא גם בתיעוד אותו הוא בוחר להציג.

כיוון ששולחן גדולי ישראל היה מרובע, כאשר מצד אחד ישבו בכירי חברי המועצת של דגל התורה בראשות מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן וממול ניצבו חברי מועצת חכמי התורה של ש"ס, ומהצד האחד ישבו חברי המועצת החסידית של אגודת ישראל בראשות גדולי האדמו"רים, ומהצד האחר חלק מהמועצת הליטאית והגר"ש אוירבך, הרי שניתן היה "לשחק" עם זוויות התמונות.

העיתון "יתד נאמן" שופרה של תנועת דגל התורה בחר לשים בעמוד השער תמונה במרכזה נראה מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן שיזם את הכינוס ההיסטורי ולצידו חברי המועצת הליטאית, כשבצד יושבים חברי המועצת החסידית והגר"ש אוירבך שנדחק לפינת התמונה אך עדיין נראה ולא נעלם לגמרי.

חברי מועצת חכמי התורה לא נראים כלל בתמונה אולם לדברי גורמים בעיתון הליטאי מדובר בסיבה טכנית בלבד.

עיתון "המודיע" בטאון תנועת אגודת ישראל בוחר להביא תמונה רחבה בה נראים גדולי האדמו"רים וחברי המועצת החסידית כשלצידם חברי המועצת של תנועת ש"ס, הגר"ש אוירבך וחלק מהמועצת הליטאית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הגראי"ל שטיינמן נשמט משום מה מהתמונה המרכזית אולם בעיתון קיימו תיקון והוסיפו אותו בתמונה נפרדת הצמודה לתמונה המרכזית בכדי שלא לפגוע ומהחשש "שמא יאמרו".

עיתון "המבשר" העדיף "ללכת בין הטיפות" ושם בשער שתי תמונות שוות מכינוס המועצות המשותף כאשר באחת נראים בעיקר גדולי ישראל החסידיים לצד המועצת הליטאית ואילו בשנייה חברי מועצת חכמי התורה של ש"ס לצד חלק מחברי המועצת הליטאית והגר"ש אוירבך.

עיתון "הפלס" בטאון מפלגת בני תורה ו"הפלג הירושלמי" שם כצפוי תמונת ענק בה נראה השולחן בצידו ישב הגר"ש אוירבך כשלצדוף במרחק שני מקומות ישיבה שנותרו ריקים, חלק מחברי מועצת גדולי התורה של תנועת דגל התורה, כאשר הרב מרדכי שטרן מזכיר המועצת החסידית נראה עומד על ידו ומקריא את החלטות הכינוס, כאשר נוכחותו של מרן הגראי"ל שטיינמן הושמטה לחלוטין מהתמונה.

כך או אחרת מתברר כי גם "כינוס אחדות" מתבטא יממה לאחריו בניאונסים דקים וכל פלג או זרם ביהדות החרדית בוחר להציג כלפי הציבור שלו את "תמונת המצב" העדיפה עליו.