אאא

בעיתונות הערבית בישראל החלו במסע הסתה נגד העליה לתורה במסגרת אירועי בר-מצווה המתקיימים שנים רבות ברחבת הכותל המערבי.

בעיתון אל איאם מצוטט אחמד קריע המשמש חבר הועד הפועל של אש"פ ויו"ר הועדה מטעמם לעניני ירושלים נגד פעילות הקרן למורשת הכותל המערבי הפועלת מטעם משרד רוה"מ בענין זה ולטענתו יוזמה זו מבטאת את השלמת הכיבוש הישראלי בירושלים ופגיעה בסמליה הדתיים והיסטוריים.

בהודעה נוספת שפורסמה בעיתון זה מטעם מוסד אל – אקצה נאמר שישראל ממציאה שיטות חדשות לייהוד הסמלים הקדושים האיסלמיים בירושלים. ובמיוחד ריבוי העליות לתורה בכותל המערבי לבני בר – מצווה, הנעשית חינם על ידי הקרן למורשת הכותל המערבי הכפופה למשרד רוה"מ.

בקרן למורשת הכותל המערבי אומרים כי פרויקט "בר מצווה בכותל" מציע למשפחות המבקשות לחגוג עם בנן את בר המצווה בכותל המערבי מערך מידע וליווי, המעניק למשפחה החוגגת את מלוא הכלים לאירוע חווייתי, משמעותי ומרגש – חינם אין כסף.

בתום האירוע מוענקות תעודות מהודרות, המציינות את האירוע ונושאות את חתימתו של רב הכותל והמקומות הקדושים, לנער בר המצווה, מתוך ראיית הערך שבחגיגת בר מצווה דווקא בכותל, ומתוך רצון להעניק לנער החוגג מזכרת מן האירוע אשר תמחיש את חשיבותו, 

שאול בטיש, מרכז פרויקט "בר מצווה בכותל" מוסר כי מאז החל הפרויקט לפני למעלה משש שנים נעזרו בשירותיו עשרות אלפי משפחות. "אנחנו כמעט ולא נדרשים לפרסום", אומר בטיש, "השמועה עוברת מפה לאוזן ומספר הפונים עולה כל הזמן".

מעל למשוער

"לפני כשש שנים החלנו בפרויקט מיוחד, שמטרתו לסייע למשפחות לחגוג את בר המצווה של בנן בכותל המערבי בלי שום הפרעות או מניעות", אומר רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ, "לשמחתנו הרבה הפרויקט מצליח מעל למשוער - והתוצאות מצביעות על החיבור המחודש של משפחות ישראליות אל הכותל המערבי. צר לי על כך שנעשה שימוש בפעילות יפה כל כך, שהיא טבעית לכל יהודי, לצורך פוליטי זול ופגיעה ברגשות.

"חגיגת בר המצווה מתקשרת אל הכותל באופן מיוחד. בגיל זה עובר הילד אל עולם המבוגרים, ומקבל על עצמו את עול המצוות ואת האחריות להמשך קיום שרשרת הדורות היהודית. בגיל זה הוא בשל להפנים את המשמעות של היותו יהודי. אין מקום מתאים מהכותל המערבי לציין בו רגע זה, והפיכת הדבר הזה למשהו פוליטי הוא מבזה את אלו שאומרים זאת, ומעיד מי הם ומה רצונם".