אאא

ראש הממשלה הפלשתינאית סאלם פיאד אופטימי.

המדינה הפלשתינאית, כך הוא משוכנע, תקום במהלך השנתיים הקרובות. אתמול הוא הציג איך היא תראה, אחרי שוועדות מיוחדות ברשות גיבשו את מלוא הפרטים, בתום שורה של דיונים.

הפלשתינאים דורשים שדה תעופה גם בבקעת הירדן לצד שדה התעופה שיפעל בדהניה שברצועה. הם תובעים שליטה מלאה על המקומות הקדושים שברשותם. בעלות על מקורות המים, על המרחב האווירי. הכרזה מעשית על סיום הכיבוש, חזרה לגבולות השישי ביוני וגם את ירושלים כבירת המדינה הפלשתינאית העתידית לצד מדינת ישראל שגם היא "תורשה" לשמור על ירושלים כבירתה.

הבוקר נאם סלאם פיאד ברמאללה והציג את עיקרי הפרטים שגובשו לקראת הקמת המדינה הפלשתינאית. "אנחנו כבר נוקדים בצעדים שמטרתם הקמת מדינה דה-פקטו תוך שנתיים", אמר סלאם פיאד, והציג חוברת בת 60 עמודים המפרטת את התוכנית כולה בראשי פרקים.

לישראלים המוטרדים יש לפיאד הרבה אמירות מרגיעות. "אנחנו אנשי שלום ונדאג לכך שהמדינה הפלסטינאית העתידית תהיה עצמאית, דמוקרטית, מודרנית, ריבונית שלא תדרוש שטחים מעבר לגבולות 67´. חוץ, כמובן מפירוק כל ההתיישבות היהודית, ומתן השליטה המלאה על כל המקומות הקדושים שבתחומי המדינה העתידית ליד הפלשתינאים.

פיאד מדבר על מדינה חילונית פלורליסטית, שתנהיג הפרדה בין שלושת הרשויות העיקריות ועל כל הפלסטינאים ייאסר לשאת נשק בצורה הנוגדת את החוק. הנשק יהיה בידי אנשי מנגנוני הביטחון הפלשתינאים.

המדינה הפלשתינאית העתידית רואה בהגנה על עצמה ועמה חובה קדושה, נאמר בתוכנית של הרשות, ורק היא תפעיל את צבאה כדי לדאוג לה בעניינים הביטחוניים. המדינה לא תשכח את השאהידים, היתומים ואלה שנפגעו במהלך ´המאבק לעצמאות´ ותדאג להם.

סלאם פיאד מתחמק מן השאלה האם יהיה למדינה הפלשתינאית משרד ביטחון משל עצמה, וקובע שבתחילת הדרך, נושאי הביטחון ירוכזו במשרד הפנים הפלשתינאי. יהיו להם גם משרדים נוספים כמו משרד הדתות, משרד האוצר, משרד לענייני השלטון המקומי, משרד לאישה הפלשתינאית, רווחה, תרבות וחינוך, בריאות ועבודה, וגם המשרד האנטי ישראלי הקיצוני "המשרד לענייני הגדר וההתנחלויות" ימשיך לפעול לצד המשרד לענייני אסירים והמשרד לענייני ירושלים. כאן לא ישתנה הרבה. הוא מבטיח הקמת בורסה פלשתינאית שגם הישראלים יוכלו להשקיע בה...

פיאד רמז שהרשות לא תמתין עכשיו עד לקבלת כל אלו, ותתחיל בפועל להתנהג כאילו המדינה כבר קיימת. "בכל מקרה, סיכם, בעוד פחות משנתיים, הכול הולך להתממש".