אאא

כיממה אחרי תחילת המהלך הקרקעי בעזה, נרשמו בצה"ל כבר עשרות מקרים של היתקלויות מטווח קרוב עם מחבלים. גם הערב (יום א') דווח על מקרים שבהם ניסו חוליות מחבלים להתקרב לכוחות ולהתעמת איתם. כמעט כל החטיבות הפועלות בצפון הרצועה פגעו במחבלים מטווח קצר, הן באמצעות ירי של הכוחות הקרקעיים והן באמצעות ירי של מסוקי קרב.

ארבעה חיילי צה"ל נפצעו הערב באורח קל מירי צלפים של חמאס בצפון הרצועה. הם פונו במסוק ובאמבולנס לבתי חולים בישראל. הפלסטינים דיווחו כי שני פלסטינים נהרגו בתקיפת צה"ל בשכונת א-זיתון בעיר עזה, וכי בשכונת תל אל-זעתר שבצפון הרצועה נהרג פלסטיני בן 45.

המחבלים פועלים בשיטות שונות כדי להגיע למצב של עימות מקרוב עם חיילי צה"ל, באמצעות ירי צלפים, פיצוץ מטענים ואף שימוש בתשתיות תת-קרקעיות. בצה"ל מודעים למוטיבציה של חמאס לחטוף חיילים, והמפקדים תודרכו בנושא ופועלים בשיטות שונות לסכל חטיפות.

במהלך היום איתרו כוחות צה"ל מטען חבלה גדול באזור אל-עטטרה שבצפון הרצועה. כמו כן נמצאו ונוטרלו בפאתי שכונת א-זיתון בעזה שלושה משגרים מוכנים לירי רקטות.

"עופרת יצוקה" - דיווחים אחרונים

"מרגע תחילת הפעולה טיפלנו ב-25 נפגעים, מתוכם חמישה במצב קשה, חמישה במצב בינוני ו-15 במצב קל. שישה מהפצועים כבר שוחררו לבתיהם", אמר ד"ר שרף. "הפצועים קשה מאושפזים ביחידה לטיפול נמרץ. עד עכשיו ביצענו כעשרה ניתוחים ופעולות שונות להצלת חיים".

מצה"ל נמסר כי מ-7:00 בבוקר ועד שעות הערב נפצעו 22 חיילים. יתר הפצועים נפגעו בלילה. מוקדם יותר הותר לפרסום כי סמ"ר דביר עמנואלוף נהרג מפגיעת פצצת מרגמה ליד כוח גולני. בתקרית אחרת נפצעו באורח קשה קצין וחייל, ונפגעו כעשרים חיילים.

זמן קצר לאחר מכן, נפצע באורח אנוש חייל בהיתקלות עם מחבלים באזור ג'בליה. הוא פונה באמצעות מסוק לבית החולים סורוקה

בצה"ל מעריכים כי מאז החלה הפעולה הקרקעית ברצועת עזה, נהרגו יותר מ-50 פעילי חמאס. גורמים בצה"ל אמרו כי הפעילות מתקדמת בהתאם למתוכנן, וכי הכוחות עומדים בלוחות הזמנים שנקבעו טרם המבצע.

גורמים צבאיים מציינים כי על אף שבחמאס נמנעים מלדווח על מספר הנפגעים מקרבם, ההערכה היא כי פרט לעשרות ההרוגים, יש גם עשרות פצועים בין פעילי הטרור.