אאא

מאז 2003 מפרסם מגזין "דה מרקר" בכל שנה את רשימת 500 האנשים העשירים בישראל. משנה לשנה ישנם שינויים בדירוג, מטבע הדברים, אך לדברי נתי טוקר כתב ועורך במגזין, המגמה הכללית היא שהעשירים הופכים לעשירים יותר מבעבר, ובשנתיים האחרונות בפרט הכיסים שלהם חוזרים לתפוח לאחר המשבר הכלכלי.

"צר לי לאכזב" אומר טוקר ל"כיכר השבת", "אך ברשימת המיליארדרים אין דמות חרדית של ממש, יש אומנם אנשים הקרובים למסורת ולרבנים - כמו יצחק תשובה ובני שטיימץ - אך לא חרדים של ממש".

ברשימה השנה, שהורכבה לפני פטירתו של איל ההון סמי עופר, משפחתו קוטפת את המקום השני ברשימה עם למעלה מ--5 מליארד דולר.

בעשירייה השנייה נמצא הנגיד החרדי, לב לבייב ששווי הנכסים שלו בשנה האחרונה נאמד בכמעט מיליארד דולר. מדובר בעלייה של 50 מיליון דולר מהשנה הקודמת.

לבייב, מכריז המגזין, בסימן התאוששות גם בתחום הפיננסים והנדל"ן, וגם בעסקי היהלומים.

גם ה"בבא" אלעזר ברשימה

במועדון המיליונרים פלוס נמצא דן גרטלר המקורב לחסידות נדבורנה ולרב דוד אבוחצירה, שרשם עלייה של 30 מליון דולר ושווי נכסיו נאמד בין 130 עד 180 מליון דולר.

הדמות הרבנית השנייה המעניינת שנמצאת ברשימה הינה דמותו של הרב אלעזר אבוחצירה,  ששווה על פי אומדן המגזין כ-80 מליון דולר. במגזין מציינים כי הונו מורכב בעיקר מתרומות ומנכסים שברשותו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

במועדון המיליונרים נמצאים בין היתר גם איש העסקים מוטי זיסר ששווה בין 50 ל-80 מליון דולר, לאחר ירידה של 150 מליון דולר בשל צניחה בשווי מניותיו.

גם הקבלן הבני-ברק, משה חיים שיינפלד ורעייתו יפה, המשתייכים לחסידות גור, מככבים ברשימה ושוויים נאמד בכ-70 מליון דולר. עוד ברשימה: שלום וסרטיל שבנה את אחוזת ברכפלד. הונו מוערך ב-65 מיליון דולר.

לצד רשימת העשירים, מפרסם "דה מרקר" את רשימת התורמים הגדולים, ביחס להונם.

לבייב נמצא במקום הרביעי מאחר שתרם בשנה שחלפה 10 מליון דולר. הראשונה ברשימה היא שרי אריסון, שתרמה 25 מיליון דולר.

מאידך, מוטי זיסר תרם בשנה שחלפה "רק" מליון וחצי דולר, נמצא במקום גבוה ברשימת התורמים יחסית להיקף הונם.