אאא

לא רק בישראל, מתברר כי גם ברחבי העולם נאבק הציבור החרדי על מנת להגן ולשמור על אורחות חייו, עקרונותיו ואמונותיו כשלעתים השלטונות לא רואים זאת בעין יפה.

מרבית חסידי סאטמאר, בראשות האדמור מהר"א, מתגוררים בתחומי העיר קריית יואל שבמונורו - ארה"ב, שם מקיימים חיי קהילה על פי הוראות מנהיגה הרוחני של החסידות.

בימים האחרונים הגישו ארגוני זכויות אזרח אמריקאים תביעה נגד הנהלת קריית יואל בטענה שפארק המשחקים הענק הממוקם בתחומי העיר, פארק 'רוח חיים' המשתרע על-פני 283 דונם, ונמצא בשטח השיפוט של סאטמר הינו בהפרדה מלאה בין גברים לנשים, דבר האסור על פי חוק.

לטענתם, מפרסומים בעיתונות האמריקאית עולה כי במסגרת חלק מהפארק נצבעו המתקנים ובהם המגלשות, הנדנדות והספסלים בצבע אדום לשם מופנות הנשים והילדות ואילו בחלק האחר נצבעו המתקנים בצבע הכחול שהינו מוגדר במיוחד לגברים וילדים.

על פי הדיווחים בכלי התקשורת, ההפרדה נעשתה בהוראת האדמו"ר ובפיקוח וועדת הצניעות של החסידות.

מנכ"ל הארגון nyclu דונה ליברמן אמרה כי כפי שפארקים ציבוריים הממומנים על ידי העיריה ומיסי התושבים אינם יכולים להיות מופרדים על פי גזע או מוצא לאומי כך אינם יכולים להיות מופרדים בין גברים לנשים. לדבריה, יש לתושבי ניו יורק הזכות לדעת האם זה נכון ואם הפארק ממומן מכספי מיסים.

יצוין כי הארגונים לזכויות האזרח הציגו גזרי עיתונים בהם מודים ראשי קריית יואל בקיום ההפרדה בפארק אך מנגד לארגונים התובעים הכחישו את הדבר.

עורך הדין של העיריה דונלד ניקול הכחיש את העובדה כי בתחומי קרית יואל קיים פארק ציבורי בהפרדה בין המינים אולם בארגונים טוענים כי התגובה מגוחכת וכי כל הסימנים מעידים על הפרדה במקום.

בארגונים מבהירים כי מדובר בדוח הראשון על פארק ציבורי עם הפרדה מגדרית בארה"ב ולכן חשוב להיאבק בתופעה מחשש שהדבר יצבור תאוצה ויקרה גם במקומות נוספים.