אאא

הפילוג הליטאי וסערת הרישום לישיבות: הבוקר חשף "כיכר השבת" מכתב ששיגר הגאון רבי יהושע אייכנשטיין, ראש ישיבת "יד אהרון" ונאמנו של מרן הגראי"ל שטיינמן, לראש ישיבת "משכן שלמה" הרב פרוידיגר, בו הוא מעניק הכשר לישיבתו וכותב כי ניתן לשלוח אליה תלמידים ללא כל חשש, זאת בניגוד לכאורה להמלצה של עסקני "הוועד לכבוד רבותינו" המזוהה אף הוא עם הזרם המרכזי בציבור הליטאי.

בדיקת "כיכר השבת" העלתה כי למכתב התמיכה שקיבל הרב פרוידיגר קדמה הצהרת נאמנות שלו לגדולי הדור בביתו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן, לשם הגיע ביום שני האחרון כשהוא מלווה בהגר"י אייכנשטיין. בפגישה, הבטיח הרב פרוידיגר לציית לסמכותם של מנהיגי הדור ובראשם מרן הגראי"ל שטיינמן.

מאז הפרסום ב"כיכר השבת", מפיצים גורמים ליטאים מכתב אותו כתב לכאורה הרב פרוידיגר ויועד אל הרב אייכנשטיין. כשלטענת הגורמים העומדים מאחורי הפצת המכתב, החתימה עליו הביאה ל"הכשרת הישיבה".המכתב אותו מפיצים גורמים ליטאיים

מתוך המכתב המופץ: "כמו שאמרנו בביתו של מרן ראש הישיבה שמעולם לא פגענו בכבודו ולא עברנו על הוראותיו, כת"ר שמע ובירר את דרכה של הישיבה והעביר את הדברים למרן ראש הישיבה בעל איילת השחר אשר נתן את ברכתו לישיבה ולעומדים בראשה".

עוד נאמר במכתב: "באנו להבהיר שאם חס ושלום יתברר בעתיד שיש תלמיד שפוגע בכבוד גדולי הדור או מכניס זילזול בכבוד התורה יטופל העניין הזה בחומרה רבה כי אין מקום בישיבה לבחורים כאלו. כבר בחודש שבט הרב X עזב את הישיבה והמכינה נפרדה מהישיבה. בשנה הבאה אין לישיבת משכן שלמה מכינה וזה עניינו הפרטי אם הוא רוצה לעשות מכינה לעצמו אבל לי לא יהיה קשר עם המכינה של הרב X".