אאא

הפגנת הרבבות נגד גיוס חרדים הייתה מנוגדת לדעתו של הרב שך? "אסור לבני הישיבות להשתתף בהפגנות", כך נחתמת איגרת התשסז ההיסטורית של מרן הגאון רבי אלעזר מנחם מן שך זצ"ל, בה הוא מבהיר כי למרות שדעת המגזר החרדי היא נגד הממשלה, אין עניין שבני ישיבות ישתתפו בהפגנה נגד הגזירות. במכתב נוסף של הרב שך מאותה תקופה, יוצא הרב שך כנגד ההפגנות וטוען כי הפגנות נגד הממשלה לא תעזורנה. 

"אחים יקרים" כותב הרב שך באיגרת התשסז, "לכולכם ידוע שקשה לי מאוד לכתוב בגלל מצב ראייתי, אבל אני רואה שמצב עמינו ישראל בארץ ישראל, מצבו עוד יותר גרוע, שאין לך יום שאין קללתו יותר גדולה מקללת חבירו, וכל יום קרבנות מעמינו ישראל, ואין בידינו לעשות" כתב הרב שך בהתייחסו לאירועים הבטחוניים דאז. 

בהמשך האיגרת כתב הרב שך: "על ידי זה שעושים הפגנות - לא עוזר הרבה, אבל אנחנו בתור יהודים דתיים, יודעים שהעצה היחידה בכל דבר היא חיזוק התורה והדת, שכמה וכמה גזירות ושחיטות עבר על עם ישראל בכמה מדינות, ואם נשאר הדת עם ישראל נשאר קיים". 

 (צילום: לע
הפגנת הרבבות בשבוע שעבר, מנוגדת לדעתו של הרב שך? (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
הגדלה

הרב שך הביע התנגדות להפגנות נגד פעולות הממשלה, ואמר: "העצה היחידה להתחזק בלימוד התורה, ולא להיגרר ולילך אחרי ההפגנות, כי לימוד התורה מחזק יותר מההפגנות". 

באיגרת השנייה, כותב רבם של כל בני הגולה: "היות ואנו ציבור החרדים לדבר השם, מתנגדים בתוקף לממשלה בגלל דרכה בכל ענייני הדת וחינוך ילדי ישראל, וכפי שכבר אמרתי כמה פעמים, ומאחר ושמעתי שיש טועים וחושבים, שלכן בני הישיבות שיחי' יכולים להשתתף בהפגנות נגד הממשלה, לכן אבקשכם לפרסם בין בני הישיבות את מכתבי מאתמול, שאסור לבני הישיבות ללכת להפגנות". 

 (צילום: לע
"מתנגדים לממשלה, אסור לבני ישיבות ללכת להפגנות" (מתוך אגרותיו של הרב שך)
הגדלה

למרבה האירוניה, את הפגנת ההמונים בשבוע שעבר, הוביל בין היתר דווקא הגאון הרב שמואל אויערבך, מנהיג הפלג הירושלמי, הנחשב בעיני תלמידיו כממשיך דרכו הרוחנית של הרב שך. 

נקודה נוספת ומעוררת תהייה, היא שדווקא בישיבת פוניבז' שבראשות הרב שמואל מרקוביץ' הנחשבת גם היא לממשיכת דרכו הרוחנית וההשקפתית של הרב שך, הודבקו מודעות, על פיהן ראש הישיבה קורא לתלמידים להשתתף בהפגנה ההמונית שגררה אלימות קשה בסופה נגד כוחות המשטרה. 

איגרת התשסז של הרב שך
איגרת התשסז של הרב שך