אאא

הפורום לשוויון בנטל חושש: עיקרי מתווה הגיוס, כפי שנחתם בהסכמים הקואליציוניים בין 'הליכוד ביתנו' ל'יש עתיד' ו'הבית היהודי', במטרה להביא לגיוס החרדים, מעורר חשש בקרב הפורום לשוויון בנטל.

לפי עיקרי המתווה כפי שפורסם, בארבעת השנים הקרובות, יקבעו יעדים לגיוס וינתנו תמריצים. כל בחור ישיבה מעל גיל 22 יקבל פטור מלא משירות בצבא.

בעוד 4 שנים, תקבע מכסה של 1,800 "מתמידים", השאר ייאלצו להתגייס לפי קביעה של צה"ל, מי לצבא ומי לשירות אזרחי. מי שיסרב יוטלו סנקציות כלכליות

בעקבות המתווה, אומרים בפורום לשוויון בנטל כי "ההנחה האופטימית שניתן יהיה להחיל על החרדים גיוס ב-2017 - מנותקת מהמציאות הפוליטית - בעוד 4 שנים תהיה ממשלה אחרת והדבר הראשון שהחרדים ידרשו זה ביטול החוק הנוכחי".

"לצד שבחים על כך שלפיד שם את נושא השוויון בנטל בראש סדר העדיפויות שלו", אומרים בפורום, "אנחנו מביאים חשש כבד ממתווה הגיוס שפורסם. יש להזכיר ללפיד שבקיץ האחרון יותר מ-30 אלף ישראלים יצאו לרחובות כנגד מתווה יעלון - וכעת המתווה הזה נכנס בדלת האחורית".

לטענתם, "מתווה יעלון מדבר על יעדי גיוס ולא על מכסות. אין סנקציות פליליות על משתמטים, ואין הפחתת תקציבים לישיבות - הכל וולונטרי. לצד זה, תוכנית לפיד לתקופת מעבר של 4 שנים איננה ריאלית במציאות הפוליטית הישראלית - ולא ניתן לדעת מה יהיה בעוד 4 שנים כאשר המפלגות החרדיות יחזרו לממשלה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בפורום לשוויון בנטל, מוסיפים ואומרים כי "לפיד צריך ללמוד את הלקח מאביו טומי ז"ל - בתקופתו כשר משפטים, החרדים היו מחוץ לממשלה, ולכן הציבור היה 'רדום' - ודווקא בתקופה זו השתמטות החרדים הגיעה לשיאה הכואב ביותר. דווקא בשנים האחרונות הייתה התקדמות מסוימת בשילובם של החרדים בשירות צבא ואזרחי, ואנחנו חוששים שעצירת התקדמות זו - מסוכנת לערך השירות בישראל".

"כמו כן, לא יכול להיות שנושא הנשים החרדיות נשאר נושא שלא מדברים עליו. מדוע לא נותנים לנשים את ההזדמנות לפחות לשירות אזרחי, מדוע כופים עליהן חיים ללא תרומה לקהילה - למה מחליטים בשבילן", אומרים היום בפורום.

"אנחנו מתכוונים בימים הקרובים לפנות בבקשת פגישה אל המנהיגים הרלוונטיים, לפיד - שר האוצר, לבני - שרת המשפטים וליברמן - יו"ר ועדת חוץ וביטחון - הם האנשים אשר יקבעו את גורל חוק הגיוס - כולם היו באוהלים שלנו והיו איתנו בקשר מצוין בשנה האחרונה ואנחנו מקווים שמה שרואים מהשלטון יישאר אותו המראה", אומרים בפורום לשוויון בנטל.

"הציבור בישראל הוכיח בשנתיים האחרונות שהוא מאד אינטליגנטי ויודע להבדיל בין עשייה לבין מריחה - ואנחנו נשארים על המשמר", מבטיחים בפורום.