אאא

בבלגיה נמשך המצוד אחר החשוד בביצוע פיגוע הירי האנטישמי במוזיאון היהודי בבריסל, שגדע את חייהם של שני ישראלים עמנואל ומירה ריוה ז"ל, מתנדבת במקום, ולפי פרסומים שונים גם את חייו של צעיר בלגי בן 24. היום (ראשון), כ-24 שעות לאחר הפיגוע, פרסמה המשטרה המקומית תיעוד ממצלמות האבטחה באזור הפיגוע, בו נראה המפגע כשהוא מבצע את הטבח. התיעוד נחשף לציבור במטרה לסייע בזיהויו של המחבל. 

המפגע נראה בסרטון הוידאו ובתמונות שהופצו כשהוא חבוש בכובע מצחיה ועל כתפיו שני תיקים. באחת התמונות הוא נראה אוחז ברובה בכניסה למוזיאון ובקטע אחר הוא נראה יורה. סגנית התובע הכללי אין-ואן ווימר קראה לאזרחים לסייע לרשויות החוק לזהות את האדם שביצע את הרצח, שלפי החקירה עד כה פעל לבדו.

בשעות הצהריים, קיים משרד המשפטים מסיבת עיתונאים בה נקבע באופן מוחלט כי מדובר אכן באירוע חמור על רקע אנטישמי. מהחקירה עולה כי המפגע שהיה חבוש בתיק גב הגיע ברכב מסוג "אודי" - ככל הנראה גנוב, נכנס למוזיאון ופתח בירי כשמייד לאחר מכן הוא יצא מהמוזיאון ונמלט, החיפושים אחריו עדיין נמשכים והפרקליטות פונה כאמור לשיתוף הפעולה של האוכלוסייה.

הרב מנחם מרגולין, מנכ"ל איגוד הארגונים היהודיים באירופה המתגורר הבריסל סיפר על התחושות בשיחה עם "כיכר השבת": "אני מדבר אתכם כעת מזירת האירוע וההלם פה עוד גדול. שמענו על האירוע הקשה הזה אתמול בצהריים, מצד אחד התחושות קשות ויש עצבות גדולה, אך מצד שני אי אפשר לומר שהופתענו משום שהכתובת הייתה על הקיר".

"הגעתי עם צאת השבת לזירה וטיפלנו יחד עם המשטרה והרשויות לצד נציגי זק"א וארגוני חסד של אמת. כעקרון הזירה עדיין סגורה ועוד לא ניתנה לנו האפשרות לנקות את הדם וגם בית החולים עוד לא שחרר את הגופות לקבורה. אנחנו ממתינים לתוצאות נתיחת הגופה. צריך להבין שהבירוקרטיה פה קשה ולכך ניתן להוסיף את העובדה שמדובר ביום ראשון יום שבתון ולכן הכל מתמהמה ונסחב".

"אנחנו פונים לכל ממשלות אירופה להקים בכל מדינה משרד ממשלתי רשמי כפוף למשרד רוה"מ שיטפל בנושאי האנטישמיות בצורה רצינית ומקיפה. האנטישמיות כאן מרימה ראש וצריך לגדוע זאת במהירות ובנחישות. בכדי שלא נשוב למחזות ומראות חמורים שכאלו", מזהיר הרב מרגולין.