אאא

הפילוג הליטאי, גרסת בתי הכנסת. בחודשים האחרונים מאז הבחירות לרשויות המקומיות, סערו הרוחות בבית הכנסת של קהילת האברכים "כרם אברהם" בשכונת קריית הרצוג בבני ברק.

קבוצה גדולה מקרב המתפללים יצאה בהתנגדות עזה כנגד רב בית הכנסת הגר"י פרנקל (המשמש גם כרב השכונה), בטענה כי אינו נשמע ואינו מציית לגדולי ישראל ובראשם מרנן הגראי"ל שטיינמן והגר"ח קנייבסקי, וכי הוא נמנה על מצביעי מפלגת "בני תורה-עץ".

הרב פרנקל שלא הכחיש את המיוחס לו, ניסה בתחילה להתעלם מהמרד, אולם ככל שחלף הזמן התגבשה הקבוצה שביקשה להחליפו ברב אחר עד שבשלב מסויים בעקבות החיכוכים החליטו חלק ניכר מהאברכים לפרוש לבית הכנסת ׳צעירים׳ הנחשב לסניף של בית הכנסת כרם אברהם.

המאבק הפנימי הגיע לשיא כאשר הרב פרנקל ביקש לשאת את דרשת שבת הגדול גם בבית הכנסת ׳צעירים׳ אולם המתפללים "המורדים" סירבו בכל תוקף ואף נעלו את בית המדרש על מנעול ובריח בכדי שהרב שאינו מציית (לטענתם) לגדולי הדור לא יזכה בכבוד הזה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בשבועות האחרונים, הוחלט בבית הכנסת ׳צעירים׳ לקיים בחירות על מנת לבחור ברב מקומי שיהיה אחראי מבחינה רוחנית על חיי הקהילה. השאלה שעמדה במרכז ההצבעה היתה האם ברצונך לבחור ברב המקובל על הגר״י פרנקל (הפלג הירושלמי) או ברב המקובל על הגבאי הרב אודסר (הזרם המרכזי).

להפתעת כולם זכה הגר"י ליברמן ברוב מוחץ מהקולות (50 מתוך 62 קולות) כאשר לדברי האברכים הבחירה ברב ליברמן ראויה מאחר והוא אכן מקובל על גדולי הדור ומציית למרותם.

הערב, נסגר המעגל כאשר בביתו של מרן ראש הישיבה הגראי״ל שטיינמן התקיים מעמד ההכתרה של הגאון רבי יוסף ליברמן לרב הקהילה  בהשתתפותם הגאון הגרש״צ רוזנבלט הגאון רבי יהודה אריה שוורץ ורבנים נוספים.  בסיום המעמד קבע מרן את שם בית הכנסת 'בית תפילה'.