הגר"ש אוירבך, מנהיג פלג "בני תורה"  (צילום ארכיון: פלאש 90)
אאא

מתח רב שורר בציבור הליטאי לקראת ה-1 לחודש הבא בו צפויים להתפרסם הנתונים הרשמיים לגבי מספר המבוטחים שעברו מקופת חולים זו לאחרת, כאשר הנתונים המדוייקים צפויים להשליך על הקרב הליטאי ולהכתיר את מאבקם של עסקני הפלג הירושלמי כהצלחה או ככישלון.

הכל החל לאחר שלפי טענת ראשי תנועת "בני תורה", מנסים גורמים שונים הנמנים על הזרם המרכזי בציבור הליטאי "לחסום" מתן פרסומות לעיתון "הפלס" זאת תוך שימוש בבקשות, תחינות ואף לחצים ואיומים.

לטענתם, "עושים הכל בכדי למנוע הכרה בעיתון שבשנתיים לקיומו לא קיבל עדיין עמודי פרסום ממשרדי הפרסום החרדיים". בבני תורה ביקשו להוכיח את כוחם והחליטו ללכת על מאבק קופות החולים בכל הכוח.

על כל "ראש" שעובר מקופת חולים זו לאחרת, מקבלת הקופה סכום משמעותי. מה שגורם למלחמה של ממש בעונת המעברים בין הקופות השונות תוך שימוש בדרכי פרסום, תעמולה ושכנוע. עסקני "בני תורה" הקימו את וועד ידידי הפלס שביקש "להעניש" את קופות החולים מכבי וכללית על כך שמסרבים לפרסם בהפלס ומחרימים את עיתון הבית של התנועה וביקשו להעביר אלפי מבוטחים המשתייכים לקופות הללו לקופת החולים מאוחדת.

מטה פעולה מיוחד הוקם, במסגרתו ישבו נציגים והתקשרו למשפחות מכל ערי הארץ במטרה להעבירם לקופת החולים מאוחדת. בהקלטה שהפיצו אנשי בני תורה, נשמע אברך משכנע עקרת בית לעבור מ"מכבי" ל"מאוחדת".

לטענת אנשי הפלס, נחל המאבק הצלחה מרובה כאשר על פי ההערכות אלפים נטשו את קופות החולים מכבי וכללית והצטרפו למאוחדת, מה שלדבריהם מוכיח את כוחם היחסי. "אנחנו נלמד את כולם שאסור לזלזל בנו", אומרים בוועד הפעולה ומשגרים איום מרומז: "מי שיחרים אותנו, נחרים אותו בחזרה".

מנגד, בצד השני גם לא ישבו בחיבוק ידיים ועסקני הזרם במרכזי פעלו ללא לאות בימים האחרונים לפני תום המעבר במטרה לאזן את התמונה ולהראות את כוחם אף הם. על פי הערכות, עברו בשלושה ימים מאות מאותו ציבור מ"מאוחדת" ל"מכבי".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בקופות החולים נמצאים בין הפטיש לסדן, מצד אחד חוששים מחרם צרכנים כמו גם מנטישת מבוטחים, אך מנגד חוששים להסתכסך עם הזרם המרכזי המהווה את "המיינסטרים" של הציבור הליטאי.

בינתיים, לאחר חצי שנה של הפסקה, שבה קופת חולים מאוחדת לפרסם בסוף השבוע האחרון בעיתון "יתד נאמן" צעד שלטענת תומכי העיתון מהווה ניצחון מובהק לגישתם. מנגד, במטה וועד הפעולה של "הפלס" אומרים כי לא ביקשו שהקופה תחרים אף ציבור, אלא שבסך הכל תכיר גם בציבור שלהם.

כך או כך, המתח לקראת פרסום הנתונים הרשמיים גובר והולך. "אם אכן יוכח שוועד ידידי הפלס הצליח להעביר אלפי מבוטחים מקופה לקופה הרי אין ספק שזה יהווה ניצחון מבחינתם", מעריך גורם המעורה בפרטים. לדבריו, אם מנגד יתברר כי בסך הכל עברו רק כמה מאות אנשים, הרי שמדובר יהיה בכישלון מוחץ.

רשימה שהועברה ל"כיכר השבת" מכילה את שמותיהם של מאות מבוטחים תושבי מודיעין עילית שנטשו את מכבי ועברו למאוחדת. השאלה הגדולה היא עד כמה הצליחו אנשי "בני תורה" במאבקם בשאר ערי הארץ.