אאא

הפילוג הליטאי. גרסת החיידרים. הבוקר (שלישי) התפרסמה מודעה קטנה בעיתון "הפלס" המלמדת למי שבחר להתעמק בה את עוצמת המחלוקת והשנאה במגזר הליטאי.

תחת הלוגו "בני תורה" מופיעה הכותרת "אל תחטאו בילד", ובה נכתב: "הורים לתלמידים/ות העדים להתנכלויות והצקה בתוככי מוסד הלימודים במקרים שאינם מטופלים כיאות ע״י מוסד הלימודים נא לדווח ולהשאיר פרטים, הדיסקרטיות מובטחת. על החתום סיעת בני תורה בני ברק".

"כיכר השבת" פנה בעקבות המודעה אל חבר המועצה מטעם התנועה משה מלאכי, בשביל לברר את פשרה.

"כואב הלב לומר זאת ועוד יותר כואב לחשוב שזה קורה אבל אין ברירה" אומר מלאכי. "יש פה הסתה ואי אפשר להתעלם ממנה. החרם הציבורי שמנסים ליצור עלינו בעיתונות ובמוסדות נוספים שבשליטתם מחלחל לצערנו גם לחיים הפרטיים ומשפיע גם על הילדים הקטנים שמושפעים מאווירת ההסתה והשנאה".

"מדובר במשפחות קיצוניות, אותה הסתה מגיעה גם לילדים שמציקים ופוגעים בילדינו ולנו לא נותר ברירה אלא לקום ולומר עד כאן. חייבים לעשות לזה סוף", אומר מלאכי. "לא ייתכן שהילדים שלנו יסבלו ויפגעו ואנחנו נשתוק".

מלאכי מציין כי בתנועת בני תורה בני ברק קיבלו שרשרת פניות שלימדה על הקיפה של התופעה: "בתקופה האחרונה רבים פנו אלינו ואחרי שהתייעצנו עם רבנים לקחנו את היוזמה לטפל בזה במלוא החומרה". לדברי מלאכי, "רוב ההסתה היא בבני ברק למרות שיש גם פניות ממקומות אחרים. לכן פרסמנו את המודעה בכדי להוות כתובת מסודרת לאנשים. אנחנו הרמנו את הכפפה ונטפל בזה במלוא הרצינות".

"פירות ההסתה והשנאה מגיעים למקום יותר נמוך ממה שאפשר לדמיין עד כדי פגיעה בתינוקות של בית רבן שלא חטאו". אומר מלאכי. 

ל"כיכר השבת" נודע כי בתנועת בני תורה בבני ברק הקימו וועד פעולה המתעתד לטפל בבעיות אלו ספיציפית. בתנועה מציינים מקרים שאירעו לטענתם בעיר, "לפני שבועיים ילדים נעלו ילד בכיתה למשך שעות ארוכות והקניטו אותו על זה שהוא שייך למשפחה של מצביעי עץ. מורה בחינוך העצמאי שאמרה לילדות בכיתה על בנותינו "העציצים". מלמד בחיידר שהשפיל ילד רק בגלל שהוריו משתייכים למצביעי תנועת בני תורה, ואפילו ילד שכמעט נדחף למדורה על ידי חבריו בל"ג בעומר האחרון כשהמחנך עצר זאת ברגע האחרון".

"כל זה חייב להיפסק, חלק מההורים והמנהלים בוחרים להעלים עין ולעתים אף משדרים סוג של הסכמה בקריצה. מדובר במצב אבסורדי, זה לא יאמן שקיימת שנאה תהומית שכזאת עד כדי כך שהורים מוכנים לקבל את הנזק החינוכי האדיר שילדים משחיתים את מידותיהם ונכנסים למחלוקת הזאת. יש מוסד שלא יעצור את ההסתה והאלימות נפעל בהוראת רבותינו לא לתת לזה להמשיך", הם אומרים לסיום.