אאא

עם תום המלחמה שבה שאלת התייצבות בחורי הישיבות והמאבק בחוק הגיוס לראש סדר היום החרדי.

במהלך ימי מבצע צוק איתן שידר המגזר החרדי אחדות וליכוד השורות, כאשר סוגיית המאבק בחוק לשוויון בנטל הוסטה מסדר היום הציבורי. במגזר החרדי סייעו כל אחד בדרכו הוא למערך הלחימה - אם בעזרה רוחנית ואם בסיוע בחלוקת מוצרי מזון לתושבי הדרום ולחיילים.

כעת, לאחר שוך הלחימה ובצל החשש הכבד בקרב פלגים שונים בחברה החרדית מהתקרבות לשלטונות הצבא ולערכיהם במהלך ימי המבצע, שבים בתנועת בני תורה למאבק. הצד המשמעותי יתרחש ביום חמישי הקרוב - אז ייערכו בתנועה כנס מיוחד לחיזוק והזדהות עם בני הישיבות שאינם מתייצבים.

בעיתון הפלס נכתב כי "במהלך ימי המלחמה, הפעילו גורמים שונים בשולי הציבור החרדי המופקדים מטעם הצבא על ביצוע המזימה של גיוס החרדים, מערך רחב של "שותפות והזדהות" מצד הציבור החרדי עם חיילי הצבא בעת המלחמה, פעילות אשר כללה יוזמות שונות שלא הוכרו עד כה בקרב ציבור היראים, ואשר הוחדרו בכוונה תחילה למטרת יצירת אוירה של קירבה חברתית ו"תחושת ה'ביחד'" בין הציבור החרדי והצבא, לצורך גיבוש שיטתי של תהליך קירוב דעת וקירור האמבטיה, כתשתית לביצוע המזימה הנפשעת של גיוס החרדים לצבא".

לכיכר השבת נודע כי בשל אותו טשטוש אידיאולוגי שנוצר בימי המלחמה, וכן לאור העובדה שחלק מהציבור סבור שכעת עמדתם של אנשי הפלג הירושלמי מביעה תמיכה בהתייצבות, יזמו בתנועה את הכינוס המדובר.

ב"הפלס" מציינים כי בעקבות חששם המוגבר של שלטונות הצבא מהתרחבות התופעה של אי ההתייצבות, החל הצבא בתקופה האחרונה בפעילות של ביקורי בית והטרדות טלפוניות לבתיהם של תלמידי הישיבות שאינם מתייצבים בלשכות הגיוס.

"בעקבות אי התייצבותם של אלפי האברכים לקבלת הפטור, נוקטים רשויות הצבא שאין באפשרותם לאכוף את התופעה מבחינה חוקית, בשליחת "צווי ההתייצבות" שוב ושוב לבתי האברכים, מתוך מטרה לנסות ולהשפיע על ציבור האברכים לשתף פעולה בכל דרך ולהתייצב בלשכות הגיוס", הדגישו בעיתון.

לקראת הכינוס, הופקה חוברת הסברה בת 100 עמודים ובה הדרכה מפורטת לבני ישיבות שאינם מתייצבים בלשכות הגיוס כיצד יש להתחמק מהתהליך ולהתמודד עם השלטונות בעת מעצר.

בחוברת היוצאת לאור על ידי ה'וועדה להצלת עולם התורה מגזירת הגיוס', מתפרסמות הנחיות המפרטות כיצד על בחורי הישיבות להימנע ממצב של מעצרים וכיצד להתנהל מעת המעצר בכלא הצבאי ועד לשחרור.