אאא

הפילוג הליטאי: אחת השאלות המסקרנות ברחוב החרדי בתקופת הבחירות הינה מה יבחרו תומכי ״הפלג הירושלמי״ בציבור הליטאי, ובכלל, מה יחליט לבסוף מרן הגר״ש אוירבך להורות בפועל לתלמידיו.

אמנם, לפי המסתמן, ב'שערי חסד' וויתרו ככל הנראה על הרצון לרוץ בבחירות הקרובות במסגרת הרשימה הנפרדת ״נצח״. אולם עדיין הסיכוי שיצטרפו להתגייס לטובת הצלחת מפלגת 'יהדות התורה' נראה עדיין רחוק מתמיד.

רמז ברור לכך ניתן היה לראות בגליון ערב שבת האחרון של בטאון 'הפלס' שם הופיע מאמר רחב הלועג לסיסמת הבחירות של יהדות התורה "כולנו חרדים".

תחת הכותרת: ״כולנו חרדים מסיסמאות ריקות״ נכתב כי ״בעניין התעמולה והסיסמאות הרעשניות מתפתחת בקרבנו "תרבות של חוסר אמת". והנה, הרי גם כל התעמולה שמביאים סיבות וטעמים ונימוקים, אינה באה מצד החיוב של האדם לשמוע בהוראת הרבנים (אם הורו לו), כי אם ישנה הוראה ברורה, אזי לא צריך כלל סברות ונימוקים, והחובה היא לעשות כההוראה מצד עצמה (ואדרבה - כל המוסיף גורע, שכביכול בענין זה לא מספיק שיש הוראה וצריך לשכנע בדרכי התעמולה)".

"והנה הסיסמא המהלכת בראש חוצות היא "סכנת הגיוס". זה העיקר של "הקמפיין". וכבר שאלו רבים:  א) מה קרה שפתאום רק במערכת הבחירות נזכרו בדבר זה להרעיש עליו עולמות למשך זמן מוגבל של שלושה שבועות, אחרי ששנה שלימה מסבירים לנו ש"הכל מסודר" ו"הכל יסתדר" או שצריך "לפעול בשקט", וכל מיני תירוצים מסוג זה. ב) מה בכלל התקוה לסדר את הדבר, ומה זה תלוי כלל אם יהיה מנדט אחד יותר או פחות".

"ובאמת, שתי הנקודות תלויות זו בזו, ושתיהן באו ללמד שמדובר בסיסמאות גרידא. שהרי סוד ידוע הוא, שבאמת אין כל אפשרות שבעולם לפעול לפתרון הענין דרך הכנסת אחרי שהבג"צ הוציא פסק שרירותי שאין בכח הכנסת לחוקק חוק שאינו שיוויוני ודמוקרטי וכו'. והרי בגלל דבר זה לא יכלו הנציגים לעשות מאומה כל השנה האחרונה, אפילו שהיה בידם כח גדול של ועדת הכספים ועמדות ממשלתיות כדו', כי פשוט אין אפשרות. וכמה ראשי ישיבות אמרו לי שהנציגים הודו בפניהם בפה מלא כי אין מה לעשות, פשוטו כמשמעו. וכל מה שהם עושים כל הזמן זה רק דחיה פורתא עוד קצת ועוד קצת".

"ומכיוון שיש כאן "בעיה בעצם" א"כ פשיטא שאין זה תלוי בהמנדטים ואפילו לא בראש הממשלה עצמו, כי גם אם ירצה בכל נפשו להניח דעתנו ולהתחשב בנו (מאינטרסים קואליציוניים) גם אז אין אפילו לו עצמו את האפשרות לעשות חוק כלבבנו. נקודה".

"וא"כ פשיטא שכל זה "סיסמת בחירות" בעלמא. כל אחד בא בתעמולתו, ועל זה משלמים בכל המפלגות לתועמלנים המקצועיים, כדי לזרות חול בעיני ההמונים. וכאן בוחרים בפלג הירושלמי לתקוף חזיתית את נציגי הציבור החרדי ובהם גם נציגי דגל התורה".

"והנה חמור הדבר שבעתיים שכבר יצא קול בתקשורת הפסולה שבסביבתם של הנציגים אומרים בסתר, ש"הפתרון" שלהם הוא לקבל ("באונס" כביכול) את "מתווה יעלון", ולא להילחם נגדו. ונזכיר חומר הדבר שמדובר בפשרות מרחיקות לכת, שרוצים שנסכים שיעשו "מכסות" ו"יעדים לגיוס" שיבטיחו בכל שנה מעבר "אלפי חרדים לשירות צבאי ושירות אזרחי-לאומי", ולצורך זה גם יפעלו להקמת "מסלולים" שונים ומשונים, (שבכל זה חושבים אולי עי"ז להניח דעת הבג"צ כי "מתחיל תהליך של שיוויוניות והשתלבות" המעוגן בחוק ויחייב את החרדים למהלך של "גיוס בהסכמה" רח"ל)".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"והנה משמעות הדבר נוראה, מלבד עצם הפירצה והפשרה שגוררות פירצות נוספות, הרי בכך מכניסים את כל הציבור התורתי לסד ולהכרח של מחוייבות "לתרום נפשות" למולך, ואח"כ יבואו ויגידו כי לאחר שכבר נקבעו הדברים בחוק א"כ שוב "אין ברירה" וא"כ הרי זה "צורך שעה" ו"עת לעשות הפרו תורתך" וצריך "לתרום לצבא" כמה תלמידים שאינם כ"כ מוצלחים כדי להציל את הרבים כביכול. (וכבר "ידאגו" לזה הלכה למעשה, או ע"י שימליצו בפני אותם מסכנים בפירוש ו"יראו להם את הדלת", או שיסכימו מראש שלא לקבל אלה החלשים למוסדות, כדי שיפלו טרף בידי מבקשי נפשנו). ובזה יתקיים בנו ח"ו "ויזנב בך... הנחשלים אחריך", שזה כל יסוד המלחמה נגד עמלק על שנטפל להנחשלים שבעם".

"וכל זה יבוא כביכול ב"אילוץ קואליציוני" שהוא כאמור כבר מתוכנן היטב מראש ונידון בסתר, וכבר הודלף מ"מקורבי השלטון" לתקשורת הפסולה. הנה הקשיבו היטב לדברי יו"ר הכנסת ריבלין שאמר לפני שבוע דברים ברורים שפורסמו בכל התקשורת: "החרדים לא יסכימו מרצונם לכל הסדר חדש בנוגע לשיוויון בנטל. אבל נציע הסדר חדש, שחברי הכנסת החרדים לא יסכימו איתו, אבל ישלימו איתו". ודי לחכימא ביותר מרמיזא".

בשלב זה בוחרים ב״הפלס״ להתייחס לחשיפת 'כיכר השבת', בה הובאו דברי חבר הכנסת משה גפני בעד גיוס חרדים שאינם מסוגלים לשבת וללמוד וכך נכתב: "רק נציין עוד נקודה. שבין העסקנים שעכשיו צועקים סיסמאות שיש להציל מגזירת הגיוס והם ממש ממש "לא ישנים בלילה", יש בהם אשר באו לפני כמה שבועות והחניפו להחילוניים בדבריהם  והצהירו "אני בעד גיוס חרדים", ועי"ז זכו למחיאות כפיים סוערות מהקהל החילוני שבאולם, וגם הוסיפו "בשביל ללמוד תורה כל היום צריך הרבה כוחות. חלק גדול לא יכול לעשות את זה, יש היום אלפים שהולכים לעבוד, הולכים לצבא, התחילו תהליכים בכמויות בלתי רגילות. הממשלה עמדה ביעדי הגיוס של החרדים בשנים האחרונות". אוי לאוזנים שכך שומעות"

לסיום בוחרים בהפלס ״לעקוץ״ שוב את דגל התורה גם בויכוח על הרוטציה וגם ביחס המזלזל לטענתם באנשי הפלג הירושלמי וכך נכתב: "והנה בבחירות אלו יש במקומותינו עוד הרבה סיסמאות שמופרחות באויר. למשל: אומרים כי "כל יום קובע", וזאת אחרי שלעיני כל ישראל ביזבזו שבועות על ויכוחים ואיומים בגלל כמה דרישות קטנוניות. או שאומרים "האחריות מחייבת וממש כל קול קובע", ובד בבד מצהירים בגלוי שלא איכפת להם כלל וכלל אם יהיה מצב שידחו בידיים עשרות אלפי בני תורה מלהצביע... ואפשר עוד לפרט הרבה על הבעייתיות של מנגנוני התעמולה, ועוד חזון למועד".