קמפיין החרד"קים במאה שערים
קמפיין החרד"קים במאה שערים (צילום: פלאש 90)

ההתקפות החוזרות ונשנות בחודשים האחרונים בתוככי השכונות החרדיות כנגד חיילים חרדים לבושי מדים, גורמות לסערה גדולה בציבור הכללי כמו גם ברחוב החרדי, כשרבים מפנים אצבע מאשימה כלפי אלו היוזמים את קמפיין החרד"קים המתנהל במהלך כל התקופה האחרונה מעל גבי לוחות המודעות בריכוזים החרדים ובו איורים וסיסמאות כנגד חיילים לובשי מדי צה"ל.

"הזהרנו מזמן כי זה מתחיל בציורים תמימים ויעבור חלילה למקרי אלימות וגרוע מכך", אומרים חלק מהעסקנים כמו גם החיילים המותקפים.

הנעלם הגדול הינו מי עומד מאחורי אותו קמפיין בוטה ומיהם אלו הממנים  אותו. כתב עיתון 'ישראל היום' יהודה שלזינגר ניסה בסוף השבוע להתחקות אחרי היוזמים וגילה כי בציבור החרדי חלוקות הדעות באשר לזהותם.

"בתוך מאה שערים יודעים העסקנים לספר כי מי שעומדים מאחורי הקמפיין הם אנשי חסידות סאטמר בחו"ל, שמזמינים ואף מממנים את המודעות בנושא", טוען שלזינגר בכתבתו בסוף השבוע האחרון.

"יש כמה אנשים שקוראים לעצמם 'הוועדה נגד הגיוס' ואיתם יש פרסומאים וכמה עסקנים שמוציאים פשקווילים וחוברות צבעוניות. זו המטרה שלהם", אומר לעיתון פעיל מוכר במאה שערים.

שלזינגר חושף כי יעד נוסף אליו מפנים אצבע מאשימה בתוך הציבור החרדי הם אנשי העיתון "הפלס" שהם מחסידיו של הרב שמואל אויערבך. "מאז פטירתו של הרב אלישיב מנסים ב'הפלס' להתוות דרך בדלנית וקיצונית יותר מדרכו של הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן. האחרון תפס את המנהיגות, אך לפי אנשי 'הפלס' הוא פשרן מדי", כותב שלזינגר.

"הוא עומד מאחורי זה וסאטמר מממנים את זה. הוא בחור מוכשר, אבל הרצון שלו ושל חבריו להראות שהם יותר קיצונים מעביר אותם על דעתם," מאשים אחד מאנשי הזרם המרכזי בראיון לכתבה את עורך העיתון נתי גרוסמן.

מנגד, כותב שלזינגר כי ב"הפלס" מכחישים שמדובר בקמפיין שלהם. "המושג חרד"ק לא הומצא על ידי נתי גרוסמן ולא על ידי כל גורם אחר במערכת 'הפלס'. מדובר ביוזמה של גורם אנונימי שהפיק את הקמפיין הזה, ועד היום לא ידועה לנו זהותו. ההנחה המייחסת לנו בטעות את הנפקת הביטוי נובעת מביטוי אחר, 'חרדים חדשים', שאכן מיוחס לגרוסמן. מדובר בביטוי שונה, שנטבע זמן רב לפני קמפיין החרד"קים ובטרם החל הפולמוס העכשווי בשאלת גיוס חרדים. המונח 'חרדים חדשים' אינו נוגע במישרין רק לתופעת הגיוס, אלא לשורה של חריגות מהנורמות של הציבור החרדי המאפיינות את 'החרדים החדשים"', אומרים במערכת העיתון.

אלא שהבוקר ממשיך שלזינגר לעסוק בנושא וכותב: "אנשי ביטאון 'הפלס', המייצג את הרב שמואל אוירבעך - אחד הרבנים הבכירים בציבור החרדי, טוענים כי הם דווקא מעודדים את הקמפיין, שגם בציבור החרדי מאשימים שהוא אחד הגורמים לתקיפות נגד החרדים המשרתים".

"בכתבה שפורסמה ב'ישראל היום' בסוף השבוע טענו בביטאון כי הם לא אחראים לקמפיין. כעת מבקשים אנשי 'הפלס' להדגיש כי הם אמנם מתנגדים לאלימות, אך מבהירים בתוקף כי הם דווקא בעד הקמפיין האכזרי", כותב שלזינגר.

אז האם 'הפלס' מעודד את הקמפיין, מתנגד לו או מביע תמיכה מסויגת? לא ברור.

"כיכר השבת" שאל את העיתונאי יהודה שלזינגר באשר להבדלי הגרסאות והוא מסביר: "לקראת הכתבה בסוף השבוע שוחחתי עם אנשי 'הפלס' והם אמרו לי כי הם מכחישים שהם קשורים לקמפיין, הם הסבירו כי גרוסמן המציא רק את הביטוי 'חרדים חדשים' אך לא את קמפיין החרד"קים".

"לאחר פרסום הכתבה פנו אלינו משרד היח"צ והדוברות הרשמית של העיתון וביקשו לפרסם הבהרה כי ב'הפלס' כן תומכים ומעודדים את הקמפיין. אני אמרתי להם למה רק הבהרה? זה שווה כתבה נוספת ואכן הבוקר נכתבו הדברים לאשורם", אומר שלזינגר.

גורמים בעיתון 'הפלס' מכחישים בשיחה עם "כיכר השבת" כי הם שוחחו עם העיתון והגיבו לקמפיין, אך שלזינגר אומר כי משרד היח"צ של העיתון, הם שהבהירו את הדברים.