אאא

העולם המוסלמי סוער בשבוע אחר. לקראת פרסום סרט הלועג ל"נביא מוחמד", החלו מאות-אלפי מוסלמים בעשרות מדינות העולם לקיים הפגנות סוערות, בעיקר מול בנייני שגרירות ארה"ב. בחלק מההפגנות, היו נפגעים רבים מהעימותים על כוחות המשטרה.

וכאילו לא די בכך, היום פרסם מגזין סאטירי בצרפת קריקטורה הלועגת ל"נביא מוחמד" כשהוא מובל בכיסא גלגלים על-ידי יהודי חרדי.

בקריקטורה, שפורסמה בשער הראשי של השבועון נראה יהודי חרדי דוחף מוסלמי, המדמה את "הנביא מוחמד" על כיסא גלגלים כשהוא חובש לראשו טורבן, ובסמוך נכתב: "אסור ללעוג". בנוסף, לפי הדיווחים, בעמודיו הפנימיים של העיתון מופיעות קריקטורות נוספות בהן נראה מוחמד ללא בגדים.

כוחות משטרה גדולים הוצבו בסמוך למשרדיו של השבועון בפריז מחשש להתלקחות מהומות וניסיונות לפגוע בעובדי השבועון בשל הקריקטורה.

המוסלמים נעלבו שלעגו ל"נביא" שלהם, אבל שכחו כנראה שהעיתונים הערביים בעולם, במשך שנים רבות, מפרסמים קריקטורות הלועגות ליהודים, ולעיתים אף מעבירים דרכם מסרים מחרידים האמשימים את היהודים בהאשמות קשות. בדרך כלל, הפרצוף היהודי, הוא עם כובע, זקן ופאות.

אספנו עבורכם לקט קצר של קריקטורות אנטישמיות שפורסמו בשלוש שנים האחרונות בעיתונים המוסלמים. מדובר בלקט לא-ממצה בעליל, היות ומדובר בתופעה שבשגרה.

היהודים שולטים באובמה

בחודש אדר תש"ע, בעוד סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הגיע לישראל כדי לשכנע את היהודים החיים בישראל שהנשיא ברק אובמה טוב ליהודים, העיתון המקורב ביותר להנהגה המצרית, "אל אהרם", פרסם קריקטורה אנטישמית המציגה את הנשיא האמריקני אובמה כמי שדווקא נשלט על-ידי היהודים.

במצרים אמרו בתגובה שהעיתון פועל במסגרת חופש הניתן לתקשורת המצרית לבטא עמדות וגישות שונות ואין בקריקטורה משום ביטוי לעמדות הרשמיות של הממשל המצרי.

לעג לנתניהו

ועוד אחד ממצרים. בדיוק לפני שלוש שנים, מנכ"ל משרד החוץ יוסי גל, מחה בחריפות בפני שגריר מצרים בישראל יאסר רדה, על פרסום קריקטורה המבזה את ראש-הממשלה בנימין נתניהו, שהתפרסמה בשבועון המצרי הרשמי "אלאהראם ויקלי".

גל ביקש להעביר את המחאה לממשלת מצרים, ועמד על חומרת הדבר נוכח העובדה שהמדובר בפרסום בעיתון ממסדי.

כמו כן העלה המנכ"ל בפגישה עם שגריר המצרי את שידורי סדרות ההרשתות המצריות במהלך חודש הרמדאן, בהן הוצגו מדינת ישראל והיהודים באורח שלילי ביותר.

חרדי פוגע בפלסטיני

לפני חודש, השר לנושאים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון ומנכ"ל משרדו יוסי קופרווסר הציגו בפניו ראש-הממשלה בנימין נתניהו את "מדד ההסתה" אשר מראה כי בחודשים האחרונים חלה החמרה ברמת ההסתה ברשות הפלשתינית כנגד מדינת ישראל.

בשער המצגת, צורף ציור של מאייר פלסטיני, בו נראה אברך חרדי פוגע בליבו של פלסטיני, עם "סכין" בצורת מדינת ישראל.

בדברי הסיכום למצגת, נכתב: "מאמצי הרשות הפלסטינית להנחיל את ליבת הנרטיב שלה נעשים באופן שיטתי ועקבי. האינדוקטרינאציה מכוונת לציבור הפלסטיני בכלל ולילדים לנוער בפרט.

חרדים כקוצרי איברים

לפני כשנתיים, בחודש תשרי, העולם הערבי היה כמרקחה. ההאשמות שפורסמו תחילה בסקנדינביה כנגד ישראל הקוצרת אברי פלסטינים ומוכרת אותם לכל המרבה במחיר, קיבלה תפנית כשברבים מכלי התקשורת בעולם הערבי הפנו אצבע מאשימה ישירה לאלו שמבצעים את מלאכת גניבת האברים מן הערבים - החרדים. לא פחות ולא יותר.

גל של קריקטורות ערביות הציגו את ישראל כסוחרת מרכזית בעולם, באיברי אדם, ומי שמוצגים כעושי הכסף הגדול בסחר זה הם כמובן החרדים.

המעניין הוא שהתקשורת הערבית כולה ובכלל זה כלי התקשורת האלקטרוניים, כולל עיתונים בזרם המרכזי, רשתות בלוויין ובלוגים פופולריים, הפיצו את ההאשמות על סמך שמועות של חטיפות באלג´יריה.

על-פי השמועה, שפורסמה לראשונה על ידי היומון האלג´יראי "אל אכבאר", ילדים נחטפו על-ידי חבורות בוזזים מרוקאים ואלג´ירים ולאחר-מכן נמכרו לישראלים ויהודים אמריקאים, אשר כביכול השתמשו באיבריהם המפורקים למכירה לשם השתלה בישראל ובארצות הברית.

אנטישמיות גם במרוקו

מרוקו, שלא נחשבת למדינה עויינת במיוחד, מצטיינת אף היא בפרסום איורים אנטישמיים. לפני שלוש שנים, פרסם אחד העיתונים החשובים במדינה, ''אחבאר אליום'', קריקטורה הלועגת ליהודים. 

בקריקטורה, הוצג בן דודו של המלך, הנסיך מולאי איסמעאיל כשברקע מופיע מגן דוד. הקריקטורה פורסמה ימים אחדים לאחר שהנסיך מולאי התחתן עם בחורה ממוצא גרמני בטקס רב רושם ובהשתתפות המונים, וההנחה היא שמפרסמי הקריקטורה שרצו לפגוע בנסיך חשבו שהמגן דוד יקשר בין החתן החדש לגרמנים ומהם ליהודים...

הנסיך מולאי הגיב כי הוא מתכוון לתבוע אישית את העיתון על העלבתו והשפלתו בציבור בפרסום הקריקטורה והאופן שבה הוא מוצג בעיתון.