אאא

בית החולים איכילוב יפתח בהליכי השעיה מול שלושה רופאים בכירים שביקשו כסף נוסף עבור טיפול בחולים: אמש, פרסמה תכנית "עובדה" בערוץ 2, תחקיר המראה כיצד שלושה רופאים, מהבכירים בבית החולים איכילוב, דורשים תוספת תשלום בגובה של עשרות אלפי שקלים מחולים זרים המעוניינים לקבל טיפול בישראל דרך סוכנות המספקת שירותי תיירות מרפא.

"תיירות מרפא" היא תופעה חדשה יחסית, המתייחסת לנסיעה של חולים אל מחוץ לארצם, כדי לקבל טיפול רפואי. על הטיפול משלמים החולים הזרים למשרדי תיירות מרפא הקיימים בבתי החולים המטפלים.

תחקירנית מטעם התכנית הציגה את עצמה כנציגה של סוכנות תיירות מרפא, המעוניינת לקבל הצעת מחיר עבור תינוק בן שנתיים מרוסיה הזקוק, כביכול, לניתוח להרחבת הגולגולת. הנציגה המתחזה מגיעה למחלקת נוירוכירורגיה-ילדים, בראשות פרופסור שלומי קונסטנטיני. שם נאמר לה, כי עלות הניתוח לבית החולים היא 20,000 אירו אך על ההורים להביא 15 אלף אירו נוספים, עבור פרופסור קונסטנטיני עצמו.

משם ממשיכה התחקירנית לראש המערך הנוירוכירורגי, פרופסור צבי רם, ממנתחי המוח הנחשבים בארץ, עם סיפור אחר - אישה מבוגרת עם גידול מתקדם במוח. כאשר נשאל על עלות הטיפול, פרופסור רם מבחין בין "החלק של בית החולים" (10 אלף דולר) ל-"שכר המנתח" עבורו, העומד על 8,000 אירו וסכום זהה עבור עוד שלושה רופאים שיהיו בצוות המטפל. 

הרופא השלישי הוא ד"ר יוסי פז, מנתח לב-חזה בכיר. התחקירנית מציגה לו מקרה בדוי של חולה זר הזקוק לניתוח מעקפים. ד"ר פז לא מנסה ליפות את הדברים ומבהיר לסוכנת כי החולה בוחר אותו כמנתח (בניגוד לחוק האוסר זאת), אך עליו לשלם על כך. כך, לבד מתשלום לשירותי תיירות מרפא של בית החולים, ישלם החולה לד"ר פז בקבלה נפרדת שתקרא "ייעוצים". ד"ר פז מודה כי "עם תיירים זה נורא פשוט, אבל עם ישראלים אני לא יכול לעשות את זה".

תחקיר 'עובדה' מצביע על כך שכלל לא קיים פיקוח על נותני השירותים במסגרת תיירות המרפא. המשמעות היא שכל רופא יכול לדרוש סכום כסף נוסף עבורו, לבד מן התשלום אותו משלמים החולים על הטיפול עצמו.

התכנית פנתה לבית החולים איכילוב עם הממצאים המטרידים, ומנהל בית החולים פרופסור גבי ברבש מיהר לערוך בירור מול שלושת הבכירים. לאחר שאלו סיפקו לו הסברים ש"לא שכנעו אותו", פתח נגדם בהליכי השעיה. פרופסור ברבש אף שלח מכתב לכלל רופאי בית החולים בו הבהיר את מה שאמור היה להיות ברור מאליו, כי "חל איסור מוחלט לגבות מהתייר או המלווים או המייצגים שלו כל תשלום נוסף או אחר שלא באמצעות מחלקת תיירות מרפא עבור השירותים הניתנים בבית החולים".

בעקבות התחקיר, יו"ר ועדת העבודה רווחה והבריאות של הכנסת, חיים כץ, הודיע כי יכנס את הוועדה בהקדם, מאחר ולדבריו מדובר במעשים חמורים שאין להם מקום במערכת הבריאות הישראלית.

כמו כן, ח"כ מרב מיכאלי הגישה אמש הצעת חוק להגבלת היקף הכנסות בתי החולים מתיירות רפואית ל-5% בלבד מסך הפעילות השנתית של בית החולים. בנוסף, פיקוח ציבורי הדוק יגדיר את אופן הפעולה של תיירות המרפא במסגרת הרפואה הציבורית. מטרת ההצעה היא "כדי לאזן בין יתרונות התיירות הרפואית לבין מניעת פגיעה בטיפול המוענק לתושבי ישראל, וכדי להבטיח שימוש בהכנסותיה לצורך תוספת משאבים לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית".