אאא

את המחלוקת הידועה בקרב חסידות סלונים על פלגיה, סלאנים או סלונים, אין צורך להזכיר. שתי החסידויות המכובדות, אינן יכולות לחסות תחת כיפה אחת, וככל הנראה, יימשך מצב זה, לפחות עד לביאת משיח צדקנו בב"א.

שאלת השאלות הינה, איזה חסיד היה "בעל יסוד העבודה" זיע"א, האם רק חסיד 'סלונים' היה, או שמא ניתן להזכירו בנשימה אחת, גם עם חסידות 'סלאנים'.

במשך השנים, בכל פעם שעיתון 'המודיע' היה מקבל מודעה או כתבה המכילה את השם המפורש 'סלאנים' בין שורותיה, היה דואג תמיד הצנזור למחוק את השם האסור, כאשר אין הבדל בין מודעות שמחה או מודעות אבל. לעיתים, לאחר לחץ מטעם הנוגעים בדבר, היה נכנס השם – כמעט בלית ברירה, אך בצורה עקיפה תחת שמם של המוסדות "באר אברהם" או תחת הכותרת - 'סלאנים – ב"ב'.

ב'המודיע' הסתתרו כל העת מאחורי הנימוק, כי המדובר בהחלטה של מועצת גדולי התורה לפני כשלושים שנה, עוד מימי כהונתו של בעל "הנתיבות שלום" מסלונים זצ"ל, וכי אין בידם כל אפשרות לשנותה. בחסידות 'סלאנים' מצידם, השלימו מחוסר אפשרות אחרת עם המציאות, ולא השקיעו מאמצים יוצאי דופן בעניין.

כתירוץ לאי האפשרות להכניס את שמם בביטאון האגודאי, הרבו ב'סלאנים' לצטט את האדמו"ר מסלאנים שליט"א שהתבטא פעמים רבות נגד העיתונות, ואף טענו כי ביקש שלא להכניס תמונות וכתבות יחצ"ניות של המוסדות.

אולם בעת הכרזתו של ח"כ ר' מאיר פרוש לפני כשמונה חודשים על הופעתו הצפויה של עיתון "המבשר" חשבו בחסידות 'סלאנים' שהנה הגיעו עבורם ימות המשיח, ומעתה יוזכר שמם במסגרת החדשה המיועדת לדאוג לחסידויות הקטנות והמקופחות.

גורמים בחסידות אף התגאו, כי דאגו להחתים מאות מנויים ל"המבשר" בקרב ריכוזי החסידים, באשדוד, בבית שמש, בבני ברק, ירושלים ובאלעד, תוך הבטחה מפי הפטרון שהפעם הכיסוי יהיה מלא.

אולם מסתבר שהמחלוקת הוותיקה הגיעה גם לילד החדש. לטענת ראשי חסידות 'סלאנים', מאז הופעתו של העיתון החלו העורכים גם שם לצנזר מודעות משפחתיות וכתבות שסיקרו את השתתפותו של האדמו"ר מסלאנים באירועים.

לדוגמא הם מביאים את המקרה לפני מס' חודשים, עת הלך לעולמו לאחר מחלה קצרה הרה"ח ר' יוסף בריכטא זצ"ל, אשר שימש גם כמגיד שיעור בישיבת סלאנים בירושלים. בעיתון החליטו שאזכור המקום בו הרביץ תורה אינו מתאים, וצנזרו את המילים המיותרות.

ביום ו' האחרון נערכה הלווייתו של ר' צבי מתתיהו וינברג ז"ל מחשובי החסידות ונינו של בעל ה'יסוד העבודה'. המשפחה שיגרה מודעת אבל לשני היומונים. אבל בעיתון 'המבשר' היה מי שזכר למחוק את המילים האסורות. אמנם השם 'סלאנים' הוזכר, אך לא לצידו של בעל 'יסוד העבודה' זי"ע, שהרי שהוא היה לדעת מבקר 'המבשר' - חסיד סלונים ולא סלאנים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אלא שבעוד בעיתון 'המבשר' עומד 'המבקר' ער על משמרתו, הרי שבעיתון הוותיק 'המודיע', נעלם 'המבקר' כליל מהנוף. מסתבר, כי ב'המודיע' לא רק שלא נגעו בטקסט, אלא אף הוסיפו כתבה מכובדת ביותר, בה מופיע גם שמו של האדמו"ר.

האם ייתכן שההסבר לכל זה הינו פשוט: המבקר של המודיע עבר להמבשר?

גורמים בכירים בחסידות 'סלאנים' עימם שוחחנו זועמים. "זו שערורייה שאין כדוגמתה. פנינו לחה"כ ר' מאיר פרוש בנידון והלה מגיב בתירוצים שונים. מדובר במס' עורכים ומגיהים אשר עובדים במערכת "המבשר" ונמנים על הקבוצה היריבה מחסידי סלונים, ומסתבר שלר' מאיר פרוש אין שליטה עליהם".

 "אם כך הם פני הדברים", הוסיפו הגורמים, "לנו לא תהיה ברירה אלא לחזור להמודיע..."

נו"נ "בעל יסוד העבודה מסלאנים זיע"א". גרסת המודיע בעידן המבשר.

נו"נ "בעל יסוד העבודה זיע"א" -  לא מסלאנים. גרסת 'המבשר.