אאא

חבר הכנסת אלעזר שטרן (התנועה) הגיש הצעת חוק שתאפשר לכל אגודת ספורט או ספורטאי בענף אישי להודיע מראש להתאחדות המקצועית בה הם מיוצגים על כך שהם "שומרי שבת", וכך לא להתחרות בימי שבת.

כדיוע, משחקי ספורט רבים נערכים בימי סוף שבוע תוך חילול שבת. ספורטאים דתיים רבים נאלצים לעיתים לשחק בשבת, או לחילופין לא להתחרות ובכך לפגוע בעצמם מבחינה ספורטיבית.

כאמור, הצעת החוק החדשה של שטרן מנסה לשים לדבר סוף. על פי ההצעה, "ההתאחדות, האיגוד, הארגון או האגודה יוודאו כי הישגי המועדון או השחקן לא ייפגעו כתוצאה מקיום הוראות אלו".

לדברי ח"כ שטרן, "ענפי ספורט רבים במדינת ישראל סגורים בפני ספורטאים שומרי שבת, שכן פעילויות ספורט רבות מתקיימות בשבתות ובחגים. בנוסף, ישנן לא מעט קבוצות ספורט המעוניינות באי קיום משחקיהן בשבת או בחג, אך המסגרת מחייבת אותן לקיים את המשחקים בשבתות ובחגים".

לדבריו, "מצב זה מהווה אפליה מחמת אמונתם הדתית של אותם ספורטאים, ואינו מתקבל על הדעת במדינה יהודית, וכן במדינה דמוקרטית השואפת להבטיח שוויון וחופש דת לאזרחיה. מנגד, מרבית אוהדי הספורט המקצועי בישראל הורגלו לכך שפעילויות הספורט מתקיימות בשבת ובחג, ועל כן קיים צורך באיזון זכויות".