אאא

הצעת חוק המעלה את גיל הנישואין מ-17 ל-18 תועלה השבוע במליאת הכנסת. בצהריים (ראשון) אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה לתמוך בחוק שמעלה את הגיל המינימלי לחתונה.

הצעת החוק של חבר-הכנסת יריב לוין מהליכוד, נועדה למנוע נישואין בכפייה של קטינות שטרם סיימו את לימודיהן, אבל לא רק. 

חוק גיל הנישואין שנחקק לפני למעלה מיובל שנים, מעמיד את גיל הנישואין בישראל על שבע-עשרה שנים לקטינים ולקטינות. לפי החוק, נישואיהם או עריכת נישואיהם, של מי שטרם מלאו להם שבע-עשרה שנים, מהווה עבירה פלילית שעונשה קנס או שנתיים מאסר, למעט אם התיר בית המשפט לענייני משפחה את נישואי הקטין או הקטינה.

היתר נישואין יכול להינתן אם מלאו לקטין או לקטינה שש-עשרה שנים וקיימות נסיבות מיוחדות המצדיקות את מתן ההיתר, אף בטרם מלאו לקטין או לקטינה שש-עשרה שנים.

"קביעה זו של גיל הנישואין המינימאלי, שנחשבה למתקדמת בעת חקיקתה, אינה עולה כיום בקנה אחד עם נורמות בינלאומיות מקובלות ועם ההתפתחויות במשפט ובמחקר בנוגע לנישואי קטינים", נכתב בהסבר להצעת החוק. "תופעת נישואי קטינים מהווה פגיעה חמורה בזכויות היסוד של קטין, ובראשן הזכות להיכנס בברית הנישואין תוך הסכמה חופשית וגמירות דעת".

לדברי ח"כ לוין, "עיקר הקורבנות של התופעה הן נערות צעירות, אותן משיאים מתוך תפיסה שלפיה מקומה הטבעי של האישה הוא בבית ותפקידה מתמצה בהולדת ילדים וגידולם. כתוצאה מכך הסכמתה של הקטינה להינשא היא תוצר של הלחץ שמופעל עליה מצד משפחתה או סביבתה, ולמעשה הנישואין נערכים תוך כפיה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ומה עם ילדי האדמו"רים?

בהסבר להצעת החוק נכתב, כי "מחקרים מצביעים על שיעור גירושין גבוה של זוגות שהתחתנו בנישואי בוסר, כמו גם על גילויי אלימות בתוך המשפחה וקשיים כלכליים, הנובעים מהעדר בשלותם של בני הזוג להקים ולתחזק בית משל עצמם".

ח"כ לוין משתדל לא להצביע על מגזר כזה או אחר, בו התופעה רחבה במיוחד, אך מציין כי "אחד הקשיים בהתמודדות עם תופעת נישואי הקטינים הוא החשש מהתערבות במסורות דתיות או בנורמות חברתיות של מיעוטים אתניים כאלו ואחרים.

"על כן בית המשפט לענייני משפחה בבואו לשקול מתן היתר בנסיבות מיוחדות יבטיח התייחסות נאותה לשונות דתית וחברתית, כגון ילדי האדמו"רים, מבלי לסכל את מתן הסיוע הנדרש לנפגעות מהתופעה".

יצויין כי הצעות חוק זהות הונחו על שולחן הכנסת השש-עשרה על ידי חברת-הכנסת אתי לבני, על שולחן הכנסת השבע-עשרה על-ידי חברת הכנסת זהבה גלאון ועל שולחן הכנסת השמונה-עשרה על-ידי חברת הכנסת אורית זוארץ ועל-ידי ח"כ גלאון וקבוצת חברי הכנסת.