אאא

הכנסת מתפזרת: מליאת הכנסת אישרה הבוקר (רביעי) את הצעת החוק הראשונה לפיזור הכנסת, של סיעת מרץ. 84 ח"כים תמכו בהצעה ללא מתנגדים, ח"כ אחד נמנע. בקריאה ראשונה תמכו בהצעה 63 חברי כנסת.

מליאת הכנסת אישרה גם את הצעת החוק השנייה להתפזרות הכנסת, של סיעת העבודה. 63 ח"כים תמכו בהצעה ללא מתנגדים ונמנע אחד. 

מוקדם יותר הבוקר הוחלט בישיבת ראשי הסיעות הבוקר בכנסת עם יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין כי הבחירות לכנסת ה - 20 יתקיימו ביום שלישי, 17 במרץ - כ"ו באדר. בכך תגיע לסופה ממשלת נתניהו השלישית, שכיהנה רק כ-20 חודשים.

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון הציגה את ההצעה בשם סיעתה: "פחות משנתיים אחרי שהוקמה הממשלה הגרועה הזו שמענו אתמול את ראש הממשלה אומר נכשלתי, עכשיו תבחרו בי שוב. ביבי כנראה חושב שאם הוא יאשים אחרים, לא ישימו לב שהוא נושא באחריות לממשלת הביזיון שהייתה כאן. יש פה בריחה מאחריות, פחדנות, ועם זה ביבי הולך לציבור, מה הוא חושב שאנחנו פראיירים?

"הבחירות שאנחנו הולכים אליהם נחוצות מתמיד. אנחנו אומרים שנמאס לנו מהממשלה הזו, מחברי כנסת ושרים הזויים שעולים להר הבית, משר חוץ שרוצה לעשות טרנספר, מסתימת פיות, מגזענות משתוללת, מבנייה בירושלים שנועדה לטרפד כל הסדר, פשוט נמאס לנו מהממשלה הזו.

"אין דרך אחרת להגדיר את הממשלה הזו מאשר חבורה של תינוקות מגודלים שהדבר היחיד שמנחה אותם זה כל מיני קרבות אגו. הנזק שהממשלה הזו הספיקה לעשות כאן הוא בלתי נתפס.  אולי אפשר ללמוד מהכהונה הקצרה הזו כדי להעיף את ראש הממשלה נתניהו. אמנם הבחירות האלה חושפות פוליטיקה רקובה אבל יוצרות הזדמנות למפלגות המרכז שמאל שמחויבות לסיום הכיבוש ולפתרון שתי המדינות.

"הממשלה הבאה היא רק לא ביבי. הציבור הישראלי יודע שראש הממשלה נכשל והוא ממש לא פראייר".

השר יובל שטייניץ שהשיב בשם הממשלה הקריא את דבריו של יאיר לפיד על גברת ריקי כהן מחדרה מתחילת כהונתו כשר אוצר, ואמר: "יושבת היום ריקי כהן ואומרת לעצמה, אלוהים מה עשיתי? איך הלכתי שולל אחרי הבלורית והתואר? ריקי כהן לפני שנתיים התאהבה במישהו מוכר ונאה ממסכי הטלוויזיה שקיבל את ברכת התקשורת. הלב שלה אולי שבור אבל השכל שלה עדיין עובד והיא מבינה יפה מאוד שאם הצליח בפחות משנתיים להוביל את ישראל מהצמיחה הכי גבוה במערב לצמיחה שלילית לנפש, היא ובעלה ישלמו את המחיר. אם הצמיחה במשק היא פחות מחצי מזו שהייתה לפני שנתיים, מישהו ישלם את המחיר. היא גם מבינה שאם עברנו ממגמה של העלאת דרוג אשראי להורדת דירוג אשראי, זה לא טוב. היא תופסת היום את הראש ואומרת למה נתתי 19 מנדטים למפלגת אווירה שאין בה ניסיון לא בניהול הכלכלה ולא בביטחון. האשליה התנפצה".

"חוץ מריקי כהן מחדרה שמרוויחה עשרים אלף שקל, יש גם את ריקי כהן מעפולה שאליה לפיד לא התייחס כי היא לא מייצגת את המצביעים שלו. היא רואה שסדר העדיפויות של השקעות בפריפריה וצמצום פערים נעלם. ושלפיד דאג קודם כל לחזקים, שגם בהם הוא פגע", תקף שטייניץ.

שטייניץ הוסיף להלום בלפיד ואמר: "יש לי הצעה לשר לפיד, הזלזול שלך בעקרונות הכלכלה ובפקידי האוצר נבע משחצנות ולא מטיפשות. בשם ריקי כהן, בשמי ובשם אזרחי ישראל אני מציע לך לחזור לעשות את מה שאתה טוב בו. קח לך את משבצת הפרזנטור ותשאיר את הביטחון הלאומי בידי אנשים אחראים ומנוסים".

יו"ר העבודה ח"כ יצחק בוז'י הרצוג הציג את ההצעה בשם סיעתו, ופנה לראש הממשלה: "אני עומד כאן היום, מביט בך מוקף בבדידותך ובאמת עצוב לי לראות אותך כך במפלתך. זו מפלה שאתה הבאת על עצמך במו ידיך. זה המחיר שאתה משלם על חטא היוהרה. זה המחיר שמשלם מי ששם את טובתו האישית לפני טובתה של המדינה. אתה ראש ממשלה שרוצה לרצות את שותפיו הקיצוניים יותר מאשר להעניק לאזרחיו עתיד ביטחוני וכלכלי. הכיסא המרופד שלך חשוב לך יותר מהמקרר הריק של האזרחים. ההישג היחיד שלך הוא העובדה שהצלחת לשרוד. 

"נתניהו לא מנהיג. נתניהו מסית ואחרי שהוא מסית הוא מתבכיין. הציבור בישראל מאס בראש ממשלה שרק רוצה לשרוד. הציבור בישראל רוצה ראש ממשלה שיציע חזון, שיעורר תקווה, שיטפל ביוקר המחייה. נתניהו דחה כל דבר, בכל נושא. הוא דחה את הפתרונות הכי הגיוניים למשבר הדיור, הוא דחה את המאבק לצמצום הפערים, הוא  דחה את הטיפול ביוקר המחייה, את העיסוק ברווחה, את הסיוע לעולים, את קידום הוותיקים, את חיבור העדות והקבוצות בעם ומדינה, ודחה כל יוזמה מדינית. רק לפני שבוע נתן כאן ראש הממשלה מופע סטנד-אפ תחת הכותרת לא פינית לא עשית, אז קבל תיקון - דחית ולא עשית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"מערכת הבחירות הזו תהיה בין המחנה הציוני למחנה הקיצוני. בין המחנה שמחויב לעתיד מדינת ישראל לבין המחנה ההולך שבי אחר רעיונות לאומניים קיצוניים.  בין מחנה המסתכל אל העתיד לבין מחנה החי בעבר. זו תהיה הבחירה של כל בוחר בקלפי.  אני מזהיר אותך ואת ממשלת המחטף שבנית הלילה: לא ניתן לכם לגנוב את כספי המדינה ולא נאפשר לכם לתפור ג'ובים ולמנות מקורבים לתפקידי מפתח תוך כדי תקופת הבחירות".

השר יובל שטייניץ השיב בשם הממשלה: "הרצוג נשר נאום יפה ואני מאחל לו בהצלחה כי מבחינה מסוימת אני מסכים עם דבריו. ראוי שאזרחי ישראל יתייחסו לנושא המשילות ברצינות. או שיבחרו מפלגת מרכז שמאל או שיבחרו מפלגה מהמחנה הלאומי ימני. אם הייתי מחזיק בעמדות שמאל הייתי מצביע למפלגת העבודה.

"ח"כ הרצוג, אמרת שהציבור מחפש חזון ותקווה. הציבור הזה הלך למפלגת יש עתיד ונכווה קשות. מה שהציבור מחפש זו מנהיגות אחראית ורצינית בתוחמים הרציניים כמו כלכלה וביטחון. בשני התחומים האלה לא תמצא ראש ממשלה מבין יותר וקשוב יותר מראש הממשלה נתניהו. זה עולה מכל הסקרים המצביעים על כך שנתניהו מוערך על ידי הציבור כראש הממשלה בפער אדיר על פני אחרים. הציבור מבין שמבין כל ראשי המפלגות אין אפילו אחד שיש לו ניסיון מוכח ברמת הביטחון הלאומי. 

"כשיאיר לפיד נכנס לתפקידו כשר אוצר אמרתי לו שהמהלכים שלו יפגעו בצמיחה ושההשקעות ירדו ומה שהוא ענה זה שזה מה שהציבור רוצה ואלה הלכי הרוח. אמרתי לו שאם הוא יבטל את התקציב הדו שנתי זה יפגע בצמיחה. הזהרתי אותו שהזלזול בכלכלנים של משרד האוצר יפגע בצמיחה. כששר אוצר מפגין זלזול מופגן בכלכלני האוצר, הוא משדר מסר שלישי כלפי העולם כולו. הירידה בצמיחה נובעת לא רק מטעויות כלכליות אלא מחוסר אחריות וחוסר רצינות ממהלכים שנעשו מבלי לבחון אותם".