אאא

סגן יו"ר הכנסת ח"כ הרב אורי מקלב וח"כ הרב משה גפני – יו"ר ועדת הכספים, הניחו על שולחן הכנסת הצעת חוק חדשה המבקשת להחזיר את הפיקוח תעריפי החשמל לכנסת. כיום, הרשות לשירותים ציבוריים – חשמל, היא זו שקובעת את תעריפי החשמל.

נוצר מצב בו חברת החשמל מעלה מחירים באחוזים דרמטיים ואף דורשת להעלות את המחיר בעוד עשרות אחוזים, כאשר שכרם של בכירי חברת החשמל הם העבר לכל ביקורת וכאשר החברה מתנהלת בצורה לקויה.

בדברי הסבר להצעת החוק כתבו המציעים "מכיוון שהחשמל הוא מצרך חיוני ולאור הייקור בשנים האחרונות וזאת ע"י קביעת ועדה ממשלתית, ותפקיד הכנסת היא לפקח על עבודת הממשלה, נראה כי מן הראוי שגם לגבי תעריפי החשמל יהיה פיקוח פרלמנטארי, ע"י ועדת הכספים של הכנסת".

ח"כ הרב אורי מקלב אמר כי "מתברר יותר ויותר במיוחד בעת הזו שבועדות הממשלתיות השונות  אין ייצוג ממשי לציבור ולציבור אין השפעה על נציגים אלו ולא מתחשבים בו, לפיכך יש צורך להביא את ההכרעות בעניין חשוב זה, כמו תעריפי החשמל, לנציגי הציבור בכנסת לועדות הכנסת, בו יוכלו שליחי הציבור לשמור על האינטרסים של הציבור", "הפקידים שקבעו את עליית המחירים, מנותקים מהעם, עליית המחירים לא באה רק בכדי לכסות על העליות המחירים במשק, רוב הייקור בא להגדיל את טווח הרווחים של החברה".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ הרב משה גפני אמר כי "הצעת החוק היא רק חלק  ממדיניות כוללת שהממשלה צריכה ליטול על עצמה, והיא החזרת הפיקוח על מוצרי הבסיס הקיומיים כמו מחירי המים והחשמל". "המדינה יצאה לגמרי מכל הנושאים הבסיסיים האלו, וכעת עליה לשוב, להיות מעורבת ולפקח על המוצרים הללו, לא יתכן שהפקידים יעשו ככל העולה על רוחם ונבחרי הציבור לא יוכלו לפעול להפחית את המחירים המופרזים".