אאא

16 שעות נותרו עד לפקיעתה של הפסקת האש בין ישראל לחמאס בתיווך מצרים והמגעים להגיע להסדר ארוך טווח נמשכים כל העת.

המשלחת הישראלית חזרה הלילה מקהיר אך היא צפויה לשוב לשם במהלך היום להמשך השיחות.

סוכנות הידיעות AP דיווחה מפי גורמים פלסטינים כי ההצעה המצרית כרגע היא שהסגר על עזה יוסר באופן הדרגתי וחלקי. בעתיד ידונו על פירוז הרצועה - הדרישה הישראלית המרכזית כפי שהבטיח לא אחת ראש הממשלה בנימין נתניהו, ועל הסרה מוחלטת של הסגר - כפי דרישת החמאס.

צפו בנתניהו מבטיח: "פירוז חייב להיות חלק מכל פתרון" (צילום: יוגב אטיאס - ynet)

גורם פלסטיני ציין כי לפי ההצעה המצרית, ישראל תסכים להפסקת החיסולים מהאוויר ובהדרגתיות יוקטן אזור החיץ שישראל מטילה בגבול הרצועה שעומד כעת על 500 מטרים.

העיתון "א-שרק אל-אווסט" דיווח בשם גורם במשלחת הפלסטינית כי הם הבהירו למצרים שלא יאריכו שוב את הפסקת האש.

גורמים המעורים במשא ומתן בקהיר אמרו לעיתון כי "יש התקדמות איטית, אבל לא פריצת דרך גדולה. עדיין יש פערים בין הצדדים. ההתקדמות במשא ומתן קשורה לנסיגה של ישראל מהעלאת נושא הפירוז של חמאס וההסכמה למתן הקלות רבות הקשורות להעברת כספים ולמעבר של סחורות ואנשים מהרצועה ואל הרצועה".

במקביל, המחלוקות על הקמת שדה תעופה, נמל ימי, נתיב בטוח בין הגדה לרצועה והחזרת חלקי הגופות של החיילים הישראליים, עדיין נמשכות.

אמש זימן אליו ראש הממשלה בנימין נתניהו את כל שרי הקבינט בנפרד כדי לדון עם כל אחד ואחד מהם בהסכם המתגבש בשל חששו כי השרים יתנגדו להסכם בעת שיתבקשו להצביע עליו.

אחד המשתתפים בשיחות הללו אמר כי ראש הממשלה חושש שההסכם הזה לא יעבור. לדבריו, "הוא מכין את היום שאחרי, מנסה לרכך את השרים. יש לא מעט בעיות עם ההסדרה הזו, ונתניהו מוטרד מהאפשרות שנגיד לו לא, ואז הוא יהיה בברוך בינלאומי".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

אחד השרים אמר כי "נתניהו בבעיה, זה שהוא לקח אותנו לפגישות אישיות רק משקף בפניו את הבעיות, לא פותר אותן".

במקביל למחלוקות בין הצדדים, ישנם פרטים שכבר סוכמו, בין היתר סוכם כי משכורות פקידי ממשל חמאס יועברו לרצועה על-ידי הרשות הפלסטינית כמו כן ישראל תגדיל בהרחבה את מרחב הדיג.

בנוסף, ישנם דברים שנמצאים כבר על סף סיכום, בהם: הגדל אשרות הכניסה מהרצועה לישראל ולגדה – מכסה של כ-5,000 אשרות חודשיות, הכפלת מספר המשאיות עם סחורות שייכנסו לרצועה דרך מעבר כרם שלום ל-600 משאיות ביום והכנסת חומרי בנייה לרצועה תחת פיקוח הדוק.

מצרים נוטה לאשר את פתיחת מעבר רפיח בתנאי שהמשמר הנשיאותי הכפוף לאבו מאזן יהיה זה שיפקח על המעבר מהצד הפלסטיני.