אאא

צ(ח)וק איתן: שרי הקבינט המדיני-ביטחוני מתכנסים בשעה זו (שלישי) ודנים בהצעת מצרים להפסקת אש בין ישראל לחמאס.

במידה וישראל תחליט לקבל את ההצעה, הפסקת האש אמורה להיכנס לתוקפה בשעה 9:00 בבוקר, כאשר הירי ייפסק בתוך 12 שעות, וזאת שמונה ימים לאחר שישראל הכריזה על מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה בעקבות ירי הרקטות.

לפי ההערכות, ראש הממשלה בנימין נתניהו יקבל את ההצעה המצרית ויוביל את אישור הפסקת האש בקבינט, אך במקביל הוא צפוי להתנגדות עזה, בין היתר של שר החוץ אביגדור ליברמן ושר הכלכלה נפתלי בנט.

השר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שרת המשפטים ציפי לבני ושר האוצר יאיר לפיד - צפויים לתמוך בהפסקת האש. עדיין לא ברור כיצד יצביעו השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ושר התקשורת גלעד ארדן.

ישראל הרשמית לא פוסלת אף אחד מהסעיפים שבהצעה המצרית להפסקת אש, כולל הסכמה לפתיחה עתידית של חלק מהמעברים לסחורות.

גורם מדיני בכיר טוען כי ארגון החמאס יוצא מוחלש מהמבצע וההצעה המצרית מחזיקה את השטח למצב של לפני המבצע. "ההצעה המצרית לא נותנת לחמאס את מה שהוא רצה", טוען הגורם המדיני.

בעוד הקבינט דן על הפסקת האש גורם צבאי בכיר אומר הבוקר כי "אנחנו ממשיכים כרגיל ברצועה ונפעל בהתאם להחלטת הקבינט הבוקר ונחכה לה".

לדבריו: "אין אווירה של התכנסות לסיום. משמעות היום הקרוב היא שנהיה דרוכים. אנחנו לוקחים בחשבון שהלחימה נמשכת".

ביממה האחרונה תקף צה"ל 132 יעדי טרור ברצועת עזה. במהלך הלילה הותקפו 53 משגרים מוטמנים, 12 מתקני פיקוד ושליטה, 11 מחסני אמל"ח, 6 חמ"לים וחמש מנהרות התקפיות. מאז החל המבצע הותקפו 1609 יעדי טרור.

בנתיים, עוד בטרם התקבלה ההצעה, בימין תוקפים בחריפות.

שר התחבורה, ישראל כץ (הליכוד) כתב הבוקר בדף הפייסבוק שלו כי "בנסיבות שנוצרו ניתן היה להשיג הרבה יותר. לא הוסר איום הטילים ולא חוסלה צמרת החמאס. אם היינו מנצחים העולם היה עומד ומוחה כפיים. סיום המערכה בדרך זו יביא ללחץ מדיני כבד על ישראל. אומרים שהזרוע הצבאית של החמאס מתנגדת להסכם? שטויות! הם יודעים לזהות עסקה טובה".

 (צילום: פלאש 90)
(צילום: פלאש 90)

סגן שר הביטחון, דני דנון, אמר כי "הסכמה של ראש הממשלה להפסקת אש עכשיו תהווה סטירת לחי לכל תושבי ישראל ובעיקר לתושבי הדרום, שהיו מוכנים לשלם מחיר כבד תמורת הישגים משמעותיים ביותר מול החמאס. שום קוסמטיקה לא תייפה טעות קשה זו".

דנון הוסיף ואמר כי "אם התוצאה היא חזרה ל'עמוד ענן 2012' ותושבי ישראל סתם סבלו - אז לא עשינו כלום. הפסקת אש צריכה להיות רק לאחר שישראל תשיג הישגים משמעותיים באופן דרמטי וכאלה שימנעו מהחמאס ושאר ארגוני הטרור ברצועת עזה את היכולת לשלוח טילים על אזרחי ישראל".

שר השיכון אורי אריאל צייץ אתמול כי "הפסקת אש מחר במציאות הנוכחית היא אות קלון. ברור שהרתעה לא הושגה כאן. כנראה שהכרעה היא מילה גסה".

לא מעט חברי כנסת נוספים בקואליציה מתחו ביקורת על הפסקת האש הצפויה, בהם יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי, סגן שר החינוך אבי וורצמן, ח"כ מירי רגב ואחרים.

מנגד, חלק מגורמי האופוזיציה בירכו את נתניהו על ההסכם המתגבש. יו"ר מרצ זהבה גלאון אמר כי "ההחלטה נכונה והיא לזכות נתניהו". ח"כ אילן גילאון הוסיף כי "הפסקת האש תוכיח כי התבונה גברה. זהו הישג טקטי, ועתה יש לבנות את פתרון הקבע. הפתרון של עזה עובר דרך רמאללה".

 (צילום: פלאש 90)
(צילום: פלאש 90)

מנגד, בחמאס דחו את היוזמה המצרית. בהודעה של הזרוע הצבאית של הארגון נאמר כי הם ימשיכו בירי ואף יגבירו אותו. "לא פנה אלינו כל גורם רשמי או בלתי רשמי בנוגע להפסקת האש כביכול, שמדווחים עליה באמצעי התקשורת", נטען.

בזרוע הצבאית הוסיפו כי היוזמה לא שווה את הנייר עליה היא כתובה. "זו כניעה", הם טענו והוסיפו כי "המערכה שלנו עם האויב נמשכת, נגביר את היקפה וחריפותה כדי לנקום על דם חברינו שנשפך".

לפי היוזמה המצרית, ישראל תפסיק את הפעולות התוקפניות נגד רצועת עזה באוויר, בים וביבשה ותימנע מפלישה קרקעית ומפגיעה באזרחים.

במקביל, כל הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה יפסיקו את הפעולות התוקפניות נגד ישראל מהים, מהאוויר ומהיבשה ומתחת לאדמה בדגש על הפסקת ירי הרקטות והפסקת הפגיעה באזרחים.

הירי ייפסק תוך 12 שעות מרגע ההכרזה על היוזמה ב-9:00 בבוקר. תוך 48 שעות ייפגשו משלחות ישראל והפלסטינים במצריים כדי להשלים את השיחות על הפסקת האש.

בנוסף, המעברים ייפתחו ויינתנו הקלות במעבר אנשים וסחורות. גורם מדיני בכיר מסר כי לא יהיה שחרור אסירים, והדיונים יכללו את פירוז הרצועה.