אאא

הכניעה של נתניהו: הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס הבוקר (שלישי) והחליט כי הוא מקבל את היוזמה המצרית להפסקת אש מול החמאס החל מהשעה 9:00 בבוקר. החמאס מצדו ממשיך בשגרת הירי ומטח כבד נרשם לעבר הדרום.

מעט לאחר השעה  11:15 נורה מטח כבד לעבר אזור הדרום והשפלה. אזעקות נשמעו באשדוד, באשקלון, בקריית מלאכי, בשדרות ויישובים סמוכים.

מספר רקטות התפוצצו בתוך אשדוד, שני בתים נפגעו מפגיעה ישירה בחצר בית, במקום מטופלים מספר נפגעי חרדה. רקטה נוספת התפוצצה ביישוב בשער הנגב. ארגון החמאס לקח אחריות על הירי.

שעה קלה לאחר ההחלטה של ישראל לקבל את הפסקת האש מצד ישראל, נשמעה אזעקת צבע אדום באשקלון ובאשכול. שתי רקטות נפלו מחוץ ליישוב באשכול. כעבור כמחצית השעה התפוצצה רקטה נוספת בשטח פתוח באשכול.

בפיקוד העורף מבקשים מהציבור שלא להיות שאננים חרף הפסקת האש. בהודעה לציבור נאמר כי "הירי על ישראל נמשך גם בשעות אלו, המשיכו לשמור על ערנות ודריכות ועקבו אחר הוראות פיקוד העורף המצילות חיים".

לפי הדיווחים, בארגון החמאס נרשמים חילוקי דעות האם לקבל את הפסקת האש. בעוד הנהגת החמאס בעזה נוטה לקבל את הפסקת האש, הרי שלפי הדיווחים הנהגת חמאס בחו"ל נוקטת בקשיים.

דובר החמאס בעזה אמר כי אינם מחויבים להפסקת האש. "אף אחד לא התייעץ איתנו, העניין שהכיבוש הישראלי הכריז על הפסקת אש זה עניינו, אנו ממשיכים בלחימה", אמר הדובר.

בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק אמר כי "אנחנו עדיין מתייעצים בעניין היוזמה המצרית להפסקת אש וטרם פורסמה עמדה רשמית של התנועה".

בהחלטת הקבינט לקבל את היוזמה ואת הפסקת האש הוא מתחייב שלא להפציץ ברצועת עזה החל משעה זו, זאת כאשר ההסכם אומר כי ההפסקה תיכנס לתוקף ב-9 בבוקר והירי ייפסק בתוך 12 שעות.

מלבד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בהפסקת האש תמכו גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שרת המשפטים ציפי לבני, שר האוצר יאיר לפיד, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ושר התקשורת גלעד ארדן שהציג מעט הסתייגויות אך תמך.

היחידים שהצביעו בקבינט נגד ההצעה המצרית להפסקת האש עם החמאס הם יו"ר 'ישראל ביתנו', שר החוץ אביגדור ליברמן ויו"ר 'הבית היהודי', שר הכלכלה נפתלי בנט.

למרות התנגדותו, הנחה השר בנט את חברי מפלגת "הבית היהודי" שלא לתקוף את ההחלטה היות והוא חלק מהקבינט והוא מקבל אחריות להחלטותיו. בנט הוסיף כי הוא מאמין שסבב לחימה דומה יבוא בקרוב. 

גורם מדיני ישראלי אמר לאחר ההחלטה לקבל את הפסקת האש כי "אם הירי יימשך - נגיב בעוצמה". לדבריו, אם הפעילות נגד ישראל תימשך - תהיה תגובה משמעותית.

"החלטת הקבינט מאפשרת לישראל לגיטימציה בינלאומית לפעולה רחבה בהמשך", טען הגורם המדיני וזקף לזכות ישראל את העובדה שבהצעה של מצרים אין התייחסות לדרישות חמאס בנושא האסירים והמשכורות.

דובר ארגון החמאס מסר לאחר החלטת הקבינט כי אין דיבור על רגיעה וכי ההתנגדות ממשיכה במערכה נגד ישראל.

בהודעה של הזרוע הצבאית של הארגון מוקדם יותר היום נאמר כי הם ימשיכו בירי ואף יגבירו אותו. "לא פנה אלינו כל גורם רשמי או בלתי רשמי בנוגע להפסקת האש כביכול, שמדווחים עליה באמצעי התקשורת", נטען.

בזרוע הצבאית הוסיפו כי היוזמה לא שווה את הנייר עליה היא כתובה. "זו כניעה", הם טענו והוסיפו כי "המערכה שלנו עם האויב נמשכת, נגביר את היקפה וחריפותה כדי לנקום על דם חברינו שנשפך".

גורם מדיני בכיר טוען כי ארגון החמאס יוצא מוחלש מהמבצע וההצעה המצרית מחזיקה את השטח למצב של לפני המבצע. "ההצעה המצרית לא נותנת לחמאס את מה שהוא רצה", טוען הגורם המדיני.

ביממה האחרונה תקף צה"ל 132 יעדי טרור ברצועת עזה. במהלך הלילה הותקפו 53 משגרים מוטמנים, 12 מתקני פיקוד ושליטה, 11 מחסני אמל"ח, 6 חמ"לים וחמש מנהרות התקפיות. מאז החל המבצע הותקפו 1609 יעדי טרור.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לפי היוזמה המצרית, ישראל תפסיק את הפעולות התוקפניות נגד רצועת עזה באוויר, בים וביבשה ותימנע מפלישה קרקעית ומפגיעה באזרחים.

במקביל, כל הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה יפסיקו את הפעולות התוקפניות נגד ישראל מהים, מהאוויר ומהיבשה ומתחת לאדמה בדגש על הפסקת ירי הרקטות והפסקת הפגיעה באזרחים.

הירי ייפסק תוך 12 שעות מרגע ההכרזה על היוזמה ב-9:00 בבוקר. תוך 48 שעות ייפגשו משלחות ישראל והפלסטינים במצריים כדי להשלים את השיחות על הפסקת האש.

בנוסף, המעברים ייפתחו ויינתנו הקלות במעבר אנשים וסחורות. גורם מדיני בכיר מסר כי לא יהיה שחרור אסירים, והדיונים יכללו את פירוז הרצועה.