אאא

לנעמי שלום. קראתי את שני המאמרים וקצת התבלבלתי. יש לי בת בגיל שבע שעושה לי המון בעיות עם הבגדים. היא לא מוכנה ללבוש שום דבר סינטטי כולל גרביים וגרביונים וכשמגיע החורף זה ממש סיוט כי סוודרים מצמר לא באים בחשבון בשום פנים ואופן. אם אני מבינה נכון זה נקרא רגישות יתר. אבל מצד שני היא מאד אוהבת להתלכלך ולמרוח את עצמה בדבק או שמפו או חול. איך את מסבירה את זה ומה עושים עם זה?

תודה.

תשובה:

לאמא שלום.

לפי התיאורים שלך, כנראה שלביתך אכן ליקוי בויסות החושי. מה שאומר שהיא קולטת את גירויי התחושה מהסביבה בצורה לא מאוזנת ולכן גירוי שלא אמור להיות לא נעים, כמו סוגי בדים, נחווה על ידי הגוף שלה כגירוי מציק ומפריע. מצד שני, היא זקוקה לעודף תחושה בידיים, מה שגורם לה להימרח כל היום, על פי תיאורך.

התופעות הלכאורה מנוגדות הללו הן בעצם שני צדדים של אותו מטבע. לכן חשוב: א. לתת לה את מה שהיא צריכה- בגבולות כמובן, כלומר, הרבה משחקים בחול, פלסטלינה וחומרים אחרים, גם לתת לה הרבה מגע דרך מסאז'ים וחיבוקים חזקים. ב. לכבד את הרגישות שלה לגבי הבגדים ולא לנסות לשכנע אותה או לריב איתה על כך. חבל. זה סתם גורם לחיכוכים מיותרים וגם לא יעזור.

אני מציעה לכם גם לפנות למרפאה בעיסוק טובה שתיתן אבחנה מקצועית ותמליץ על דרכי טיפול. יש היום ברוך ה', שיטות מגוונות להפחתת הרגישות ולשיפור איכות החיים של הסובלים מתופעות אלו. בהצלחה!