אאא

תקופת הקיץ מאופיינת ביציאה מוגברת של משפחות עם ילדים לחופשה וטיולים ברחבי הארץ. גב' דניאלה קדוש - סמנכ"לית השיווק של חברת באדג'ט השכרת רכב, מגישה 10 המלצות חמות כיצד לנסוע ולחזור בשלום מהחופשה ובפרט בנסיעה עם הילדים:

● בגלל החום הכבד, ולמרות המזגן, מומלץ להקדים את הנסיעה לשעות הבוקר המוקדמות או לאחר אותה לשעות הערב. כאשר מדובר בנסיעה עם ילדים – יש סיכוי שבשעות הערב הם יהיו שקטים יותר ואולי אף יירדמו.

● עליכם להקפיד על הפסקות נהיגה במקום מוצל או קריר ולשתות מים או משקה קל. רצוי לתאם את ההפסקות עם מצב המנוחה או חוסר המנוחה של הילדים. הישיבה בכיסא הבטיחות אינה מאפשרת לילד להניע את גופו בחופשיות, לאורך זמן הוא מתחיל לגלות קוצר רוח, דבר הפוגע ביכולת הריכוז של הנהג. לכן, עם ילדים כדאי להקפיד על הפסקה ארוכה יותר, שתאפשר להם "לשחרר" אנרגיות.

● כאשר הרכב חונה, רצוי להשאיר פתח צר בחלונות ולפרוס מתקן בשמשה הקדמית, שכן הטמפרטורה ברכב סגור עולה על 70 מעלות. פתיחת החלונות והמזגן עם הכניסה לרכב מסייעת לקירור מהיר של פנים הרכב.

● חום הקיץ ורכב מרובה נוסעים (בעיקר ילדים) משכיח מאיתנו לפעמים שעל הכביש ישנם עוד נהגים ולכן, חשוב לשמור על מרחק , לתת זכות קדימה כשצריך , לוותר לפעמים ולא להתעקש.

● מומלץ להדליק אורות גם בקיץ – במיוחד בשעות הבוקר.

השאירו חלון פתוח

● חשוב לנהוג עם משקפי שמש (למניעת סינוור) וסנדל נעול מאחור. נעלי בית וקבקבים בלי רצועה נועלת עלולים להישמט מכף הרגל ולהפוך את הנהיגה למסוכנת.

● כאשר המזגן פועל וחלונות הרכב סגורים, הנהג נמצא ב"בידוד" מהמתרחש בחוץ. אם גם מערכת השמע ברכב פועלת בחוזקה, זהו מתכון בטוח לאסון. לכן, חשוב להשאיר פתח צר לאוורור באחד מן החלונות, ולהנמיך את המוזיקה לרמה שתאפשר לשמוע מה שנעשה מחוץ לרכב.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

● הנהג צריך להיות מרוכז בנהיגה בלבד – לא בעיסוק בסלולר, לא בדברים אחרים וגם לא בטיפול בילדים.
בנסיעה עם ילדים מומלץ להכין להם שתייה, חטיפים, משחקים, מוצצים ודברים אחרים להם הם עשויים להיות זקוקים ולא יצטרכו את עזרת הנהג.

כמו-כן, גם אם הילד מדבר אליך מאחור השב לו, אך אל תביט אליו מהמראה, כפי שנוהגים הורים-נהגים רבים. שנייה של חוסר תשומת לב לכביש עלולה לגרום לאסון.

● אסור לנהג לסמוך על יכולתו לעסוק בכמה דברים בו זמנית בנוסף לנהיגה.
במידה ויש צורך להתעסק עם הילדים - לחפש לתינוק מוצץ או כל דבר אחר, חייבים לעצור את הרכב בצד הדרך.

● במסגרת הטיולים המשפחתיים מגיעים לכבישים "שוממים" יחסית (כמו כביש הערבה). דווקא אז חובה על הנהג לגלות עירנות מירבית, כי גם הנהגים האחרים חושבים שהכביש "שומם" וכבר אירעו אסונות קשים מאד בכבישים אלה.