אאא

כאשר ייענו אותו כן ירבה: מומחי כלכלה מצהירים כי הקיצוץ בקצבאות הילדים ייפגע כלכלית קשות בחרדים אולם לא ישפיע כהוא זה על שיעור הילודה.

אם היה מי שחשב במפלגות החילוניות החברות בקואליציה החדשה כי הקיצוץ הדרמטי בקצבאות הילדים, אותו מתכננים ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד, יפגע בשיעור הילודה במגזר החרדי ויצמצם בעקיפין את גודלו של הציבור המאמין בישראל הרי שמתברר כי הוא טועה לחלוטין.

מחקרים מקיפים ומעמיקים שערכו מומחי כלכלה ישראלים ובינלאומיים מעלים כי למרות שישנו קשר ישיר בין גובה קצבת הילדים לשיעור הילודה, הרי שבכל הנוגע למגזר החרדי הקשר אינו קיים והוא מופרך לחלוטין.

מחקר חדש של ד"ר אלמה כהן מאוניברסיטת תל אביב, ד"ר דמטרי רימנוב מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה וד"ר רג'יב דהג'יה מאוניברסיטת ניו יורק שפורסם לאחרונה בכתב עת כלכלי יוקרתי מגלה כי אומנם השפעתם של הקיצוצים בקצבאות הילדים במהלך השנים האחרונות בישראל השפיעה על שיעורי הילודה בקרב משפחות עניות בעיקר במגזר הערבי, אך בניגוד לצפוי ההשפעה של הקיצוצים הכלכליים על הילודה במשפחות חרדיות הייתה מזערית ולא קיימת.

החוקרים סיכמו בהתפעלות רבה כי "השפעת קצבאות הילדים היא מובהק סטטיסטי בכל קבוצה דתית או אתנית למעט זו החרדית".

יצויין כי המחקר הנוכחי סותר במסקנותיו ממצאים קודמים של אותם חוקרים וכן מחקרים נוספים שסברו בטעות כי יש השפעה דרמטית לקיצוצים על שיעורי הילודה במגזר החרדי, נתונים שגויים  בהם השתמשו בארגונים אנטי דתיים על מנת להוכיח את חשיבות הקיצוצים בקצבאות.

גורמים בכירים במפלגות החרדיות אומרים ל"כיכר השבת" כי הם אינם מופתעים וכי מה שהיה ברור לכל ילד בציבור החרדי כעת ידוע גם לחוקרים ולכלכלנים.

"הקיצוצים רק גורמים לקשיים כלכליים בקרב משפחות מרובות הילדים ולהורדה של רבים מהילדים אל מתחת לקו העוני אך אם מישהו חשב לרגע שהוא יצליח לצמצם את הילודה בעם היהודי הרי שהוא התבדה לחלוטין", אומרים אותם גורמים.

לדבריהם, "פגעו בנו בכיס אך הרוח נשארה איתנה וכמאמר הפסוק 'וכאשר ייענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ'".