אאא

לאחר שבועיים של דיונים סוערים אושרה לבסוף ההצעה שהוצעה על ידי הוועדה. היטל הבצורת אושר בשינויים הבאים:

עד חודש נובמבר בשנה זו כמות המים למשפחה עד 4 נפשות יעמוד על 16 קוב לחודש, כאשר תינתן תוספת של 4.2 קוב לכל נפש נוספת במשפחה.

מחודש נובמבר, החודש בו אמורים להתחיל לרדת גשמים (גשמי ברכה, אנחנו מתפללים) ועד תחילת שנת 2010 הבסיס למשפחה בת 4 נפשות יעלה ל-18 קוב לחודש, ולכל נפש נוספת 5 קוב נוספים.

במהלך כל שנת 2010 הבסיס יהיה למשפחה בת 2 נפשות יהיה 12 קוב לחודש, ל-3 נפשות 15 קוב לחודש, ולכל נפש נוספת חמישה קוב מים נוספים.

על כל חריגה מכמויות אלו יחויבו החורגים בהיטל בצורת בסך 20 שקלים

בתחילת הדיון הגורלי, אמר יו"ר הוועדה כי "מצב המים הוא כעת חירום ולא נותרה ברירה, עם זאת שינינו בצורה משמעותית את היטל הבצורת לרווחת כל האוכלוסייה, בעיקר לאוכלוסיה החלשה בישראל".

חה"כ ציון פניאן אמר כי "החוק כואב אבל צודק".

חה"כ יעקב אדרי אמר כי "וועדת הכספים היא חברתית מאד ובעקבות כך שינויים רבים נעשו לרווחת הציבור".

חה"כ שי חרמש אמר: "זה יעלה כסף לכל אזרח, אבל אם זה מה שיביא להפחתה של שימוש מיותר במים, צעד שיציל את מצב המים בישראל, אין לנו ברירה, זאת אחריותנו".

חה"כ אמנון כהן (ש"ס) אמר בדיון: "אם לא היינו משנים את המתווה היה נגרם מצב קשה מאד למשפחות רבות בישראל, אני שמח שהצלחנו לשנות סעיפים שונים ולהעלות את מכסת המים לנפש".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

חה"כ אורי מקלב אמר כי "חשוב שהציבור יידע עד כמה חברי הכנסת מעורבים בכל פרט ובודקים כל דבר לפני שמאשרים אותו, בעיקר כשמדובר במיסים על הציבור, במשך שבועיים ישבנו יום וליל למצוא פתרונות שיקלו על הציבור הרחב".

יו"ר הוועדה, חה"כ משה גפני הודה לחברי ועדת המשנה בראשות ח"כ אמנון כהן על עבודתם המסורה והמקצועית לשינוי המס, תוך ירידה לפרטים הקטנים ביותר, לרווחת הציבור.

תחולת ההיטל תהיה ממועד אישור תקציב המדינה בכנסת ולא מהראשון ביולי כפי שפרסמה רשות המים בהודעותיה לציבור.

יתרה מכך, ההיטל יעמוד למבחן שוב, לפי מצב משק המים וכמויות הגשמים שירדו בעז"ה בחורף הקרוב.