אאא

"הם זקוקים לפרה חולבת, הם מחפשים בחורים כשרוניים, הם יודעים שגם אם את כאמא לא מאמינה בכישורים של יצחק, הרי שעם עוד קצת מוטיבציה אפשר להרים אותו לרמה גבוהה. אלא שבמקום להשקיע את זה בתורה, הם מעדיפים להשקיע את זה בלימודי בגרויות ואקדמיה, כיוון ששם יש הרבה כסף..."

"פעם יש להם בעיה עם הכובעים ופעם מתעופפים להם הספרים לכל רוח, במקום שהכובע יעמוד על הראש, עומד הוא על מקל נדודים, ואת מקומו של הכובע ממלא שער פוני של טמבל גלוי ראש "עם ציצית" ומעליון שלל הצעות לסייע לבנינו המתקשה..."

הציטוטים הללו מככבים במודעות חדשות שפורסמו בערב חג הסוכות (יום רביעי) ברחבי הריכוזים החרדים בישראל, ומבקשות לחדש את המאבק בגיוס החרדים לצה"ל תוך שימוש בכינוס הגנאי חרד"קים לחיילים החרדים. שבוע קודם לכן, פורסמו "טיזרים" - מודעות בהן נשאל ציבור העוברים והשבים מי היא הדמות המדוברת המתארת את עצמה כ"נסחפתי אל חיי הבטלה, אני מייבש לבחורי ישיבה את הנשמה". 

 (צילום: כיכר השבת)
מייבש לבחורי ישיבה את הנשמה, החרד"ק (צילום: כיכר השבת)
הגדלה

במודעות הקמפיין עצמו שמכיל מסרים חריפים כנגד חיילים חרדים ובפרט כנגד חיילים הנשלחים לשכנע חרדים להתגייס, מוצג חייל חרדי עוטה כיפה שחורה ומגודל פאות כשפניו הן פני חזיר.  לצד דמות החייל, מאויירים שלושה ילדים המנהלים דו שיח באשר לדמותו המוזרה, "תראה איזה אזניים יש לו, ממש כמו צבוע..." אחר עונה: "אני דווקא חושב שזה שועל, תראה את החיוך שלו". ילד שלישי חותם את הפולמוס באומרו: "אני אומר לכם שזה "דבר אחר" (חזיר. נ.פ) לגמרי, תסתכלו על האף שלו ותראו גם מה יש לו בכיס".

המשטרה מחרימה את מודעות הקמפיין, בפעם הקודמת (צילום ארכיון: ניסים פרץ)

בחלק אחר של המודעה נאמר כי "החרד"ק" מנסה להרשים בידיעות תורניות כששוב נעשה דימוי לחזיר המציג את טלפיו כסימן לטהרתו. "הוא מנסה להרשים עם ידיעות מצחיקות מהגמרא ממש כמו דבר אחר שפושט טלפיו ואומר ראו כשר אני, גועל נפש, פו!". מודעה נוספת שהופצה במסגרת הקמפיין מכוונת נגד הקמפוסים החרדים והעמותות המממנות את הלומדים בהם, "איך נולדו מיליון משומדים" שואלת המודעה ומאשימה בכך את תנועת ההשכלה. 

המלחמה בחיילים החרדים חוזרת?

בתחילת השבוע (יום ראשון) התפתחה תגרה אלימה בבני ברק בין חרדים ונערי שוליים, לאחר שקומץ חרדים הפריע לסיור קצינים בעיר וכינה אותם "חרד"קים", הצעירים החרדים הוכו על ידי נערי השוליים והושתקו, והקבוצה המשיכה בדרכה. אחד מעדי הראייה לאירוע טען בשיחה עם "כיכר השבת: "זה גרם חילול ה', חבל שבזמן כזה שמגיעים מאות אנשים שאינם דתיים מידי ערב לבני ברק בכדי לספוג מאווירת החג ומהקדושה הרי שיש כאלו שבמקום לקדש שם שמיים ולקרב אותם בוחרים ליצור ריב מדון ומחלוקת". 

התקרית בבני ברק ביום ראשון (צילום: שאול קרוייזר)

עם זאת, בחודשים האחרונים נרשמה רגיעה משמעותית במאבק בין המגזר החרדי והתגייסים לצה"ל ומודעות הענק כנגד המתגייסים חדלו מלהתפרסם ברחובות הריכוזים החרדים. הרגיעה הגיעה בין היתר על רקע מאבק שניהלו חרדים ששירתו בצה"ל כנגד מי שחשדו בהם כעומדים מאחורי הקמפיין. כעת, מודאגים החיילים החרדים מחזרתו של המאבק נגדם. אחד מהם טען בשיחה ל"כיכר השבת" כי "זה לא פחד מאלימות פיזית, הם יהודים ואני מקווה שלא יגררו לשם. זה פחד מהקרע בתוכנו, אנחנו אחים".