האדמו"ר מסלונים
האדמו"ר מסלונים (צילום ארכיון: פלאש 90)

הקצנה במועצת החסידית: החוק החדש לשוויון בנטל או בכינוי האחר "גזירת גיוס בני הישיבות", מביאים למשבר חריף בין הציבור החרדי לשלטונות הצבא.

בימים האחרונים התקבלה החלטה בחסידות סלונים, לאסור בשלב זה על הבחורים את ההתייצבות בצו ראשון ושני בלשכות הגיוס. ההוראה הועברה לדרגים הרוחניים בסלונים על ידי מרן האדמו"ר מסלונים החבר במועצת גדולי התורה של אגודת ישראל.

בהיכל הישיבה בשכונת מאה שערים בירושלים נתלתה מודעה המכריזה כי על בחורי הישיבות המזומנים לצבא להגיע להתייעץ עם המשגיח הרב חיים קסטלניץ, כשבפועל ההוראה שנשמעת מפיו בשם ראש הישיבה הגאון רבי משה ברזובסקי - בנו של האדמו"ר, הינה שלא להתייצב כלל בלשכות הגיוס.

גורמים בחסידות מציינים כי "כמובן שהדבר כפוף להחלטה סופית שתתקבל במועצת גדולי התורה, וייתכן ובעתיד יהיו שינויים בנושא, אולם כעת לאור המצב שנוצר לאחר החוק החדש זוהי ההוראה העדכנית".

 (צילום ארכיון: פלאש 90)
גם חסידות סלונים אוסרת התייצבות בלשכות הגיוס (צילום ארכיון: פלאש 90)
הגדלה

בכך, מצטרפת חסידות סלונים להוראה זה מכבר בחסידות ויז'ניץ, שם הורה האדמו"ר לבחורי הישיבות שלא להתייצב. האדמו"ר מויז'ניץ אף דיבר בחריפות רבה מספר פעמים במהלך השנה האחרונה וחזר על כך שאין לשתף פעולה עם הצבא לחלוטין.

יצויין, כי בתוך כך קורמת עור וגידים יוזמת כינוסה של מועצת גדולי התורה החסידית, כאשר הערב הגיע המזכיר הרב מרדכי שטרן לביקור מיוחד במעונו של מרן האדמו"ר מגור, במטרה לדון בנושא החשוב.

על פי ההערכות ישנו רוב במועצת גדולי התורה של אגודת ישראל להחלטה לאסור התייצבות בלשכות הגיוס, גורמים בתנועה סבורים כי באם אכן המועצת תתכנס בקרוב הרי שזאת ההחלטה שתתקבל.

מנגד, קיימים גורמים מתונים גם במועצת החסידית בהם אדמו"רים ידועים הסבורים כי אין זו העת לשבור את הכלים מול רשויות המדינה בסוגיה הנפיצה והרגישה שעלולה להוביל לקרע בלתי נמנע בין מדינת ישראל לציבור החרדי.