אילוסטרציה. צילום: פלאש 90
אילוסטרציה. צילום: פלאש 90

ראש אג"ף בשב"כ הוא תפקיד המקביל בדרגתו לאלוף בצה"ל. לאחרונה מונה יהודי דתי לתפקיד ראש 'האגף לסיכול חתרנות מדינית' שזהו בעצם שם מכובס ל'מחלקה היהודית' שתפקידה בשנים האחרונות התמקד בסיכול טרור יהודי ובהפעלת רשת סוכנים ומודיעים בתוך הציבור הדתי.

הראש החדש, שנכנס לאחרונה לתפקידו, מכיר היטב את נפשו של הציבור והוא אף החל לאחרונה בסבב פגישות עם רבנים מובילים במגזר הימני על מנת לעמוד על הלוך הרוחות ולמתן את ההשפעה של הקיצוניים במגזר.

הניסיון המר של דתיים ששימשו בתפקידים בכירים מחייב את הראש החדש לשמור היטב את זהותו בסוד. כך שסביר להניח שאין סיכוי שתזהו אותו. בשנים האחרונות אנחנו נתקלים ביותר ויותר אנשים דתיים בעמדות מפתח בצה"ל. גם השב"כ מסתבר, אינו חסין בפני ההשתלטות הדתית. ניתן למצוא לא מעט דתיים וחלקם אפילו בתפקידים בכירים בשב"כ. כך למשל, מנחם לנדא ששימש כראש אגף בטחון בשב"כ, שאף אמר כי המאחזים הינם בזבוז והתשת כוחות, והחרדים הם אלו הנאמנים למקור...

אבל, שירות במחלקה היהודית נחשב קשה, סבוך ומורכב לאנשים דתיים, שכן הוא דורש הסוואה מושלמת מחד, אך גילוי מלא מול רבנים משפיעים בציבור הדתי לאומי.

לאור המדיניות הממשלתית שמתכוונת לפנות לא מעט מאחזים בקרוב, הולך וגובר הצורך במידע על התארגנויות קיצוניות וקשר רצוף עם רבנים בעלי השפעה על נערי הגבעות ומובילי המאבק במאחזים.

אין ספק כי מדובר בתפקיד קשה ומורכב במיוחד למי שבעצמו נמנה על הציבור הדתי.