אאא

מבקר המדינה יוסף שפירא יוציא בקרוב דו"ח מיוחד על התנהלות מחלקת הבחינות של הרבנות הראשית, זאת בשל תלונות של נבחנים על מועדי בחינות לא ברורים, וכן עיכוב במתן ציונים וחוסר במענה טלפוני.

ההחלטה התקבלה הבוקר (שלישי) בוועדה לביקורת המדינה שערכה דיון בנושא.

יו"ר הוועדה ח"כ אמנון כהן (ש"ס) תקף בחריפות את המצב הנוכחי: "לא נרפה מהנושא עד שהוא ישתנה מהקצה לקצה. לא ייתכן שסטודנטים יודעים היטב את מועד, מקום והיקף הבחינה - ולאחר שבועיים מקבלים מסרון עם ציון מלא, ואילו נבחנים לרבנות ודיינות, שמספרם בארץ קטן בהרבה ממספר הסטודנטים הנבחנים - אינם מקבלים ציון גם בחלוף שנתיים מהבחינה".

יו"ר הוועדה המשיך ותקף בחריפות את הרבנות ואמר: "הרבנות עושה עוול לציבור הרחב, מחזיקה נבחנים כבני-ערובה, לא מתחשבת בלומדים, ומשאירה אותם ללא מועדים מראש לבחינות וללא מסירת ציונים. משהו בשורש העניין לקוי, ויש עיוות בתקציב המפלה של המדינה לבתי הדין ביחס לבתי המשפט, בניהול האגרות, בתכנית הלימודים, במיקום הבחינות ובשירות לאזרח".

הלל שטרן, עוזר מנכ"ל משרד הדתות אלחנן גלאט המכהן זמנית גם כמנכ"ל הרבנות הראשית, השיב בדיון: "האחריות לבחינות הועברה למשרד הדתות רק בתחילת שנת 2014 ועד אז הייתה באחריות משרד ראש הממשלה התגלה גירעון של כחצי מיליון שקל בגלל אגרות נמוכות מדי ואגרות שלא נגבו מנבחנים.

"האוצר הבטיח כי הסכום יועבר בתוך חודשים אחדים -  אך אנו עדיין ממתינים. אנו מבטיחים שציוני הבחינות לרבנות כיום יימסרו בתוך שלושה חודשים, ולדיינות לאחר ארבעה חודשים". שטרן סיפר, כי כיום ממתינים כ-400 מועמדים לדיינות, לציון בחינתם, משנת 2012".

היועץ המשפטי של הרבנות הראשית עו"ד הראל גולדברג, הגיב גם הוא בדיון ואמר: "אנו עוברים בימים אלו שינוי מערכתי, ושינוי זה ייתן פתרון גם לפער הזמנים של מתן תוצאות הבחינות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

סיגלית פוני, חשבת משרד הדתות ציינה כי "לפני כשבועיים פורסם מכרז למאגר דיינים - בודקים, ונראה כי בתוך חודשים אחדים יימסרו כל הבחינות הממתינות, לבדיקות ולמסירת ציונים. כמו-כן פועל המשרד למציאת חברה חיצונית שתגבה את האגרה, תקיים מוקד טלפוני, תערוך רישום לבחינות, תקים מאגר בוחנים קבוע כדי למנוע עומס".

שרון יגן, תקציבאית הרבנות הראשית, הוסיפה כי "במשך שנים ניסינו בוועדת הכספים של הכנסת להגדיל את אגרת-הבחינות - שלא כיסתה את עלות הבחינה - אך ללא הצלחה. במשך שנים ניהלנו מו"מ עם האוצר ונציבות שרות המדינה כדי להגדיל את מצבת כוח האדם של הבוחנים ושל ניהול מחלקת הבחינות, ובסופו-של-דבר הוצע להציע ניהול הנושא לחברה חיצונית".

הרב שלמה דיכובסקי, מנכ"ל בתי הדין הרבניים ציין כי "הייתי בוחן מועמדים לדיינות, וכיום אני יושב בוועדת הקבלה לדיינים. כשאני נבחנתי, לפני כארבעים שנה, הבחינה התקיימה במועד, ולפני כעשור - כשהייתי בוחן - מעולם לא נמסר ציון באיחור. הליקויים המדוברים כיום הם קשים, ועיקר הבעיה היא חוסר האחידות בציונים.

"חברי ועדת המינויים לדיינות, אינם יודעים כיום כיצד להעריך את ציון הבחינה. ברור שהמצב חייב להשתפר, אך אינני יודע בדיוק כיצד".