אאא

מועצת הרבנות הראשית לישראל, התכנסה הבוקר (שלישי) לדיון במגוון נושאים העומדים על הפרק, והחליטה לצאת בהודעת גינוי חריפה נגד חילול בית הכנסת העתיק בטבריה.

בהודעת מחאה מיוחדת, נכתב: "מועצת הרבנות הראשית לישראל מביעה זעזוע עמוק ומוקיעה את הפגיעה החמורה במבנה בית הכנסת העתיק בחמת טבריה  - שנעשתה על-ידי ונדליסטים".

על בית הכנסת, נכתב בהודעת מועצת הרבנות הראשית, כי הוא "בין המפוארים שנתגלו בישראל שימש במשך מאות בשנים כמקום תפילה ליהודי טבריה וראשיתו בתקופה בה פעלה הסנהדרין בטבריה. בבית הכנסת נחשפו בין השאר סמלים יהודיים מובהקים ובהם ארון קודש שמשני צידיו מנורות שבעת הקנים, שופר ולולב".

"יש למחות ולגנות את הפגיעה הקשה בערכי המורשת העתיקים ובאתרים ארכיאולוגיים באשר הם, שהינם חלק מרתק של היסטוריית ההתיישבות בארץ הקודש וערכם לא יסולא בפז", מוחים חברי מועצת הרבנית הראשית.

"המועצה קוראת לכל הגורמים המופקדים על הנושא לעשות כל מאמץ ולשמור על אתרים אלו החשובים והיקרים לכל בן תרבות ולכל בני הדתות", נכתב בהודעה, "יש לוודא מניעת הישנותם של הריסתם ו/או פגיעה באתרים שהינם נכסי צאן ברזל של מורשתנו, תרבותנו ושל האנושות כולה".

יצויין, כי הראשון לציון הרב הראשי שלמה משה עמאר לא השתתף בישיבת מועצת הרבנות הראשית, וזאת בשל שהותו בחו"ל. הישיבה נוהלה בראשותו של הרב הראשי יונה מצגר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

האשמים: "גורמים חרדיים קיצוניים"

כזכור, לפני שבוע, פרצו אלמונים לגן הלאומי חמת טבריה, וגרמו נזק עצום לבית-הכנסת ולפסיפסים המרשימים שעיטרו את האתר, שחלקם נחשבים לעתיקים ביותר שנמצאו בבתי-כנסת בישראל.

בין השאר הפסיפסים נותצו ורוססו עליהם כתובות גרפיטי בעברית, כאשר הנזק שנגרם לאתר מוערך במיליוני שקלים. בין היתר ריססו האלמונים, "על כל קבר אתר", וגם, "תגובה לאורך שנים". בנוסף, נמצאו כתובות נגד מנכ"ל רשות העתיקות שוקה דרופמן וכתובות נגד חפירות ארכיאולוגיות בקברי צדיקים.

משטרת טבריה הוזעקה למקום ופתחה בחקירת האירוע, במקביל, צוותי ארכיאולוגים ומומחי שימור של רשות העתיקות ושל רשות הטבע והגנים הגיעו על מנת לבחון את הנזק הרב שנגרם למוצגים.

ברשות העתיקות, האשימו כי "גורמים חרדיים קיצוניים אחראים למעשה החבלה בבית הכנסת העתיק". ד"ר עוזי דהרי, סמנכ"ל ארכיאולוגיה ברשות העתיקות, אמר אז ל'קול ישראל' כי "בשבוע האחרון ניכר גל של מעשי ונדליזם, שעושים קיצונים בני העדה החרדית באתרי עתיקות ברחבי הארץ - נקמה על מה שהם מכנים 'חילול קברים עתיקים בידי ארכאולוגים של רשות העתיקות".