אאא

מערך אבטחה כל כך גדול ואינטנסיבי שניתן לאישים ישראליים היוצאים לחוץ לארץ לא זכור מזה שנים, בקרב גורמי הביטחון הישראליים. אפילו ראש-הממשלה בנימין נתניהו שנסע בשבוע שעבר לאיטליה ולצרפת לא זכה לאבטחה שכזאת.

הסיבה: קזחסטאן, שבה מתקיימת הוועידה הבינדתית היא מדינה מוסלמית עם גורמים עויינים ליהודים ומדינה הגובלת באיראן ובמדינות אחרות שבהן פעילים אנשי אל קעאידה ושותפיהם.

היום כבר יצא נשיא המדינה שמעון פרס לביקורו הממלכתי הראשון במדינות המוסלמיות קזחסטאן ואזרבייג'אן הגובלות באיראן, רוסיה וסין ומחר ימריאו לקזחסטאם שני הרבנים הראשיים לישראל הגר"ש עמאר והגר"י מצגר ועמם קבוצה של רבנים חברי מועצת הרבנות הראשית.

הנשיא יצא במטוס מיוחד בראש משלחת של שרי התמ"ת, התשתיות והמדע ועמו יצאו גם 60 מנכ"לי החברות המובילות במשק, מנכ"ל משרד הביטחון וראשי התעשיות הביטחוניות של מדינת ישראל. הנשיא פרס יהיה הנואם המרכזי בועידה הבין דתית בקזחסטן בהשתתפות מנהיגים ואנשי דת מוסלמים מהמזרח התיכון ובראשם האמיר של קטאר.

לנשיא המדינה שמעון פרס, שזהו ביקור ממלכתי ראשון מסוגו בקזחסטאן ואזרבייג'אן הצטרפו שר התמ"ת בנימין פואד בן אליעזר, שר התשתיות הלאומיות עוזי לנדאו, שר המדע והטכנולוגיה דניאל הרשקוביץ ומנכ"ל משרד הביטחון פנחס בוכריס.

הם יהיו אורחיו האישיים של הנשיאים נורסולטאן נזרבייב ואילהם אלייב. אל הנשיא יתלוו כאמור גם 60 נציגים בכירים של חברות מובילות במשק הישראלי מתחומי טכנולוגיות המים, החקלאות, התקשורת, המכשור הרפואי ומנכ"לי התעשיות הביטחוניות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ביקורו של נשיא המדינה נועד לחזק ולהרחיב את הקשרים האסטרטגיים, המדיניים והכלכליים של ישראל עם שתי המדינות המוסלמיות השוכנות בטבור שבין רוסיה סין ואיראן. לשתיהן חשיבות אסטרטגית עולה הן בזירה האזורית והן בזירה הבינלאומית והן מהוות ספקיות אנרגיה מרכזיות של נפט וגז לישראל ולעולם.

במהלך הנסיעה צפוי הנשיא פרס להשתתף במספר אירועים גדולים ובראשם לשאת נאום מרכזי, בהזמנת נשיא קזחסטאן בפני באי הועידה בין דתית - מאות מנהיגים ואנשי דת מוסלמים מהמזה"ת והעולם, האמיר הקטארי , הרבנים הראשיים לישראל ושר הדתות הרב מרגי. את הועידה הבין דתית מארגנת ממשלת קזחסטאן בשיתוף הקונגרס היהודי האירו-אסיאתי. כמו כן, צפוי הנשיא לשאת נאום ייחודי בפני מאות סטודנטים מוסלמים באוניברסיטת אזרבייג'אן לשפות ולענות לשאלותיהם.

יצויין כי הנשיא ינצל את הביקורים על מנת להיפגש עם מאות מחברי הקהילות היהודיות בשתי המדינות ובתוך כך ייפגש עם בני הקהילה היהודית העתיקה המתגוררת מאות בשנים בהרי הקווקז ויחנוך את בית הכנסת החדש בקזחסטאן. בקזחסטאן מתגוררים כ-10,000 יהודים הנהנים מחופש הדת וחיי תרבות יהודים. הקף דומה של קהילה יהודית מתקיים גם באזרביג'אן והם נהנים מסובלנות דתית ניכרת.

נשיא המדינה יהיה גם אורח הכבוד באירוע מיוחד בהשתתפות מאות מחברי הקהילה היהודית בבית הכנסת של באקו. במעמד זה יעניק הנשיא שופרות מישראל לבית הכנסת. פרס יישא גם דברים בבית-הכנסת החדש באסטנה וייפגש עם כ-300 מחברי הקהילה היהודית.