אאא

עולם התשובה בכלל, ודור הנפילים של האמנים החוזרים בתשובה בשנות השבעים בפרט, איבד היום את אחת מדמויות ההוד שבה: הרב איקה ישראלי זכר צדיק לברכה.

הקבוצה הזו, המפורסמת, שאיקה היה אחד מראשיה, הייתה אולי הגרעין המפורסם ביותר, של המחלקה הישראלית בישיבת אור שמח. היא התקבצה אז באותם הימים, סביב הרב אברהם רביץ זצ"ל, שאף הוא נסתלק לבית עולמו לפני חודשים מועטים.

אחד מראשוני השבים בתשובה באותם ימים, היה הרב איקה ישראלי. "מה הביא אותו לחזור בתשובה" שאלנו את ידידו ורעו ב-33 השנים האחרונות, הרב מרדכי ארנון: "הסיבה הייתה פשוטה מאוד: איקא היה איש אמת. הוא היה ישר, בלי חוכמות. חיפש לדעת את האמת ללא שום פיתולים בדרך".

איקה זצ"ל, חזר בתשובה חמש שנים לפני ידידו מרדכי ארנון. דירתו של איקא, בתל אביב של אז, הפכה למוקד שיעורים לאנשי 'הבוהמה'. כמו חלק נכבד מדמויות החוזרים בתשובה המפורסמים ביותר, שהחלו את דרכם לבורא אז - בדירתו של איקא, גם הרב מרדכי ארנון החל את דרכו בדירה התל אביבית ההיא. משם המשיך איקא והקים את המחלקה הישראלית המפורסמת של ישיבת 'אור שמח', יחד עם הרב רביץ. הוא גם תפעל את עמותת מדרשת בית הלל, ואף נסע לחו"ל לאסוף כסף עבור ישיבת אור שמח. בוגרי המחלקה הישראלים של אור שמח נחשבים לתלמידיו, במיוחד הם זוכרים, הוא אהב ללמד רס"ג.

"זו אבידה גדולה מאוד עבורי היום" אומר ל'כיכר השבת', הרב מרדכי ארנון. "לחיות במחיצתו של אדם כזה 33 שנה, בעצם מאז חזרתי בתשובה, ופתאום בבוקר בהיר כך לאבד אותו, זה דבר קשה מאוד".

מה היה סוד כוחו של איקה? "בעיני, סוד כוחו היה בחוכמתו. הוא היה אדם חכם ביותר – פשוטו כמשמעו. אך יחד עם כך, הוא היה איש אמת שאין כמותו. ישר ללא שום עקמומיות, לא בהלכה, ולא במחשבה ולא באומנות, הכל היה ביושר גמור. ויושר ואמת הולכים כידוע יחד - כי אם אין אמת אין יושר".

"הוא היה מסוגל לצעוק על בעל תשובה שרק הגיע - בכזו רמה, שאדם נורמאלי היה קם מסתובב ובורח הביתה. אבל מכיוון שמידת האמת הייתה חזקה אצלו כ"כ, הם לא היו בורחים. אדרבא, הם היו נדבקים אליו".

"זהו מצרך נדיר שמת. איש אמת שלא מתיפייף ומראה לכל אחד את מה שרוצה לראות. אותו עניינה אך ורק האמת. הוא לא ניסה לפתות אנשים ולהסביר להם איפה יש חיים טובים יותר. היה לו שכל ישר, וזו תכונה אגב שירש מאביו, שגם הוא היה איש אמת".

דוגמא לחשיבה הישרה הזו, והדו-שיח שבין הבן לאב, מספר הרב ארנון, "פעם אחת אמר לו אביו המפאני"ק החילוני, לבנו איקא: "לך יש שולחן ערוך ולי לא. ממילא, אני יכול לעשות מה שאתה עושה, אבל אתה לא..."

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אז מי היה איקא? מהי התשובה לשאלה הזו: מיהו הרב איקא ישראלי? "מי שרוצה לדעת מיהו איקא, שיסתכל על הציורים שלו. קוים ישרים וחלקים. הוא לא היה מבזבז צבע, אומר ישיר וחלק את המסר. כך הוא היה גם בדרך עבודת השם שלו".

הספדת אותו? "אמרתי כמה מילים על קברו, לא הארכתי במילים, רק ביקשתי מחילה, שהרי במשך שנים כל כך ארוכות, לא יתכן שלא פגעתי בו במשהו. הוא עצמו אגב, היה שונא את כל הדרשות באירועים עם הסופרלטיבים המופרכים. כך גם נהגו בניו, שהספידו אותו היום במילים קצרות".

הרב איקה נטמן, לא הרחק מקברו של הרב רביץ: "אמרתי שם, מצד אחר קבור האבא שלי הרב רביץ, ומהצד השני אחי הגדול. איקא נפטר ביום פטירת אביו, וזהו ללא ספק דבר בעל משמעות".

וסיפור אופייני לסיום, מספר הרב מרדכי ארנון על ידידו: "סיפר לי פעם מישהו, שאיקא זצ"ל עלה פעם לאוטובוס בירושלים. זה היה בשלבי החזרה בתשובה הראשונים, כעוד למד בישיבת התפוצות אצל הרב גולדשטיין. באוטובוס הוא ראה משפחה חרדית של 10 ילדים עולה, עם עצבים, צעקות וסטירות, ואמר לעצמו "הלזה אני הולך להצטרף?!..." כשהגיע לישיבה סיפר את זה לרב גולדשטיין, ענה לו הרב: "איקא, באת ללמוד יהדות או יהודים?". בשביל איקא זה הספיק. אמת, אינה מושפעת מהתנהגות כזו או אחרת. וכך, בפשטות גמורה הוא קיבל את האמת ומאותו רגע, זה לא היה יותר לנושא אצלו".