אאא

הקרב על תפקיד הרב הראשי של ירושלים: הגאון רבי שמואל אליהו, רבה של צפת ובנו של הראשל"צ הגאון רבי מרדכי אליהו זצוק"ל, מתמודד בימים אלו על תפקיד רבה הראשי הספרדי של ירושלים מול הראשל"צ הגאון רבי שלמה משה עמאר.

הרב אליהו מתמודד במסגרת המירוץ עם לא מעט בעיות, הרצון שאנשי 'הבית היהודי' ייתמכו בו כמועמד ציוני דתי לא יצא לפועל, כך גם תמיכת ראש העיר ניר ברקת עמו הוא מיודד לא התקבלה, זאת בשל התחייבות ברקת לרב ראשי חרדי. מנגד, זכה הרב אליהו דווקא לתמיכת גדולי הדור החרדים מרן ראש הישיבה הגאון רבי אהרון לייב שטיינמן ומרן שר התורה הגאון רבי חיים קנייבסקי.

בראיון ל"כיכר השבת" ערב הבחירות, מתייחס הרב אליהו לכך שהוא נחשב למועמד הציבור החרדי-ליטאי: "אין ספק שגדולי התורה החרדים הביעו בי את אמונם והודיעו לי על תמיכתם לאחר שנכנסתי אל בתיהם ואף התברכתי על ידם, כך שבהחלט אני גם המועמד של הרבנים ראש הישיבה הרב אהרן לייב שטיינמן והרב חיים קנייבסקי".

"יחד עם זאת, יש רבים, מאות רבנים גם בציונות הדתית שתומכים בי ועוד עשרות רבנים שחתמו על מכתב תמיכה. אני מרגיש מועמד של כולם. זו הסיבה שבגללה אני גם נמצא במירוץ הזה" מוסיף הרב אליהו.

 מי הביא את הרב לרוץ לתפקיד, גור, בעלזא, דגל התורה או ש"ס?

"שאלה מעניינת" אומר הרב אליהו: "בסוף זה היה מקבץ של פניות מרבנים חרדים וציונים שחשבו שאני המועמד הראוי ולכן פנו אליי. מעבר לזה היו גם פניות של אישים חילונים שגם הפצירו בי להיכנס למירוץ".

הרב חש נבגד מש"ס? בתחילה היה נראה שהם יתמכו ברב וכעת הם מצהירים על תמיכה ברב עמאר.

"אני לא מתעסק בתחושות כאלה ויכול להבין את הצורך של אריה דרעי לבחור מועמד שיסתדר לו גם עם השיקולים הפנימיים של המפלגה שלו וזה לגיטימי מבחינתו. אבל אני מאוד שמח על כך שרבנים חרדים ספרדים אחרים תומכים בי".

מי שיכול להביא את הניצחון לרב אליהו הוא ח"כ לשעבר חיים אמסלם, המתמודד גם הוא לתפקיד ושלוקח קולות הצפויים ללכת לגר"ש עמאר: "לא עשיתי את השיקולים של מועמדים אחרים" אומר הרב אליהו: "אני מניח שהרב אמסלם לוקח גם לי קולות של ציוניים דתיים שרואים בשנינו מועמד שמייצג את הציונות הדתית".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

באשר לסיכויים שלו לזכות בבחירות אומר הרב אליהו: "יש נהירה של דתיים שלא אוהבים את העובדה שמי שמריץ את המועמד המתחרה הם ציפי לבני וגורמים נוספים ממחנה השמאל הישראלי שהתגייסו על מנת לסייע לו לזכות בתפקיד ולפגוע בי".

אחד האנשים מהם צפוי הרב אליהו להיפגע יותר מכולם הוא ראש העיר ניר ברקת, למרות הקשר החברי הקרוב מאוד בין השניים, ברקת מסרב לתמוך בו. הרב אליהו מסרב לדבר על נושא ברקת ואומר: "אפשר לשאול אותו".

בין הטענות שהושמעו נגד הרב אליהו, נמצאות אמירות שלו במשך השנים נגד מרן פוסק הדור רבי עובדיה יוסף זצוק"ל, הרב אליהו מנסה להסביר ואומר: "בעבר התקיימו מחלוקות בין אבי מורי רבי מרדכי אליהו זצוק"ל והם נשארו מחלוקות ברמה ההלכתית. לאורך כל שנות היהדות התקיימו חילוקי דעות בין גדולי עולם וזה התקיים אף בין אבי מורי והרב עובדיה יוסף".  

"יחד עם זאת אני פועל בשיתוף פעולה מלא עם הראשון לציון הרב יצחק יוסף מאז כניסתו לתפקיד והוא ביקר אצלנו בבית הכנסת בצפת, כך שכיום אין שום חילוקי דעות ויש רק אהבה וכבוד הדדי" מסיים הרב אליהו את דבריו.