אאא

עם ישראל נוהר בהמוניו אל דוכני מכירת ארבעת המינים בחיפוש אחר לולב, אתרוג והדס מהודרים לקיים כהלכתה את מצוות "ולקחתם לכם".

רגע לפני, הגאון רבי אליהו שלזינגר, מרבניה הפוסקים של ירושלים ורבה של שכונת גילה, מסביר ל"כיכר השבת" כיצד יש לבחור לולב ואתרוג מהודרים.

"מה שחשוב שהתיומת בלולב תהיה שלימה", מסביר הרב, "עלה של הלולב הוא עלה כפול ומה שחשוב שהעלה האמצעי של הלולב, הכפילות שלו לא תפסק ושיהיה מחובר עד למעלה. דבוק".

"צריך לבדוק שהלולב יהיה ישר ושלא נחתם ראשו של הלולב. כדאי לבדוק שהוא לא יהיה עקום למעלה כי אחרת הלולב לא יהיה מהודר", מוסיף הרב ומסביר.

באשר לאתרוג אומר הרב שלזינגר כי "צריך לראות שהוא לא מורכב וניתן לראות זאת בעיקר אם יש לו הכשר ואם יש הכשר זה אומר שיש לו מסורת של אתרוגים בלתי מורכבים ולכן כדאי לקנות במקום שהוא מוסמך. שיהיה ברור שזה אתרוג לא מורכב".

הרב אומר עוד כי "צריך לראות שהאתרוג יהיה שלם ולא חסר. יכול להיות חסר בכמה אופנים: לפעמים רואים על האתרוג עצמו שהוא מקולף. למשל, לפעמים מרוב בדיקות שאנשים ביצעו, אחד מהם קילף אותו עם הציפורן ואז האתרוג חסר והוא פסול לברכה".

"צריך לראות שלא יהיו בו בנקודות שחורות ואם יש נקודות כאלה זה מלמד שהוא אתרוג חסר ואז הוא פסול", ממשיך הרב ומסביר כי "לכתחילה צריך לרכוש אתרוג עם פיטם, אתרוג בלי פיטם זה טוב בתנאי שהפיטם נפל כשהוא על העץ".

"איך יודעים האם הפיטם נפל כשהוא היה על העץ או אחרי שהוא כבר נקטף, אז זאת בעיה אבל יש לכך סימן. קודם כל, ברוב האתרוגים הפיטם שלהם נפל תוך כדי הגידול בגלל שהפיטם חלש ולכן הוא נופל אבל אפשר לראות במקום של הפיטם אם יש בו חור טבעי זה סימן שהוא נפל על העץ אבל אם זה נראה ישר אז יכול להיות חשש שהוא נפל כשהוא נלקט", מוסיף הרב.