אאא

תקליטור שהפיצו אלמונים עשוי לפרק קהילה חרדית שלמה בירושלים. מדובר בקהילת ´שובו בנים´ של הרב אליעזר ברלנד.

הרב ברלנד התגורר בתחילה בבני ברק, ובשלב מסוים העתיק את פעילותו לבית-הכנסת של חסידות ברסלב במאה שערים.

לימים, הקים את ישיבת ´נחמת ציון´ בעיר העתיקה. חסידיו אמונים על דרכו של רבם, ומחזיקים בגישה בלתי מתפשרת בנושאים כמו שמירת העיניים, הנסיעה לאומן, טבילה במקווה ועוד.

לאחר שאחד החסידים נרצח בעיר העתיקה, והחסידים החלו בחיכוכים תדירים עם השכנים הערבים, הקימה הישיבה משכן נוסף בשכונת מוסררה, סמוך מאוד למאה שערים.

בעשור האחרון, לאחר שלקהילת הרב ברלד הצטרפו מאות רבות של אנשים, בעיקר ´חוזרים בתשובה´, החלו בהנהגת הקהילה ליצור סינון. וכך הוקמו "תתי קהילות" - שובו בנים א´ ושובו בנים ב´, ויש הטוענים אפילו ג´.

פריצת דיסק

הוותיקים יותר נשארו בקהילה המרכזית, ואלו הורשו להשתתף בשיעורי הרב ולהיפגש איתו.

אלו שבתתי הקהילה נזרקו הצידה, הוטלו עליהם מגבלות שונות בקבלת ילדיהם למוסדות או בהשתתפות בשיעורי הרב. למעשה, המדד המרכזי להיותך חבר בקהילה הרשמית, הוא האם מותר לך להכנס לשיעורי הרב.

כרטיסים מגנטיים, שערים ואנשי אבטחה, דאגו כי איש לא יפר את הוראות הנהלת הקהילה.

בשבוע שעבר גילו כמה בכירים בחסידות תקליטור סמוך לפתח ביתם, כשעל גבו הכיתוב "חשיפה" באותיות של קידוש לבנה. כאן החלה המהומה הגדולה. מטרת התקליטור היתה לקרוע את המסיכה מעל פרצופם של בן הרב - נחמן ברלנד, ובנו - נכד הרב, נתן (נוס´לה).

באמצעות הקלטות, קטעי וידאו ממצלמות נסתרות וגניבת מסמכים ממשרדם, הם ביקשו להוכיח כיצד הבן והנכד מנהלים את הקהילה, וגרוע מכך, כיצד הם שולטים על בית הרב, ברב עצמו ועושים בו ככל העולה על רוחם.

מי עומד מאחורי הפצת הדיסק?

גבאים ומקורבים לרב שלא שיתפו עמם פעולה, הורחקו מיידית גם אם אלו היו קרובים וחביבים על הרב עצמו. גם בני משפחה, חתנים ונכדים של הרב שהיו עצמאיים מדי נוטרלו לחלוטין.

לפי הקלטת, סביב הרב וביתו סבבו כל העת שישה גברתנים, אנשי אבטחה, שקיבלו הוראות ישירות מנכדו של הרב, מסביב לשעון. בין היתר סובבים את הרב גם בשהותו בציון רבי נחמן מברסלב אנשי אבטחה, שמונעים את הגישה הישירה אליו.

רק תמורת תרומה הגונה למוסדות שמועברת לנכד הרב, ניתן היה לערוך ´פדיון נפש´ אצל הרב. בדיסק נחשפים מסמכי ההפעלה המלאים של צוות האבטחה.

אלא שבנו ונכדו של הרב ראו את הדיסק, ופעלו מהר.

בשלב הראשון, יממה לאחר הפצת הדיסק, הצליח הבן להחתים את אביו על מחאה כנגד העומדים מאחוריו. "הקלטת מזויפת ואסור להאמין", כתב הרב במכתב שהופץ ב´כולל הוראה´ - מבצרו של נחמן הבן, מראשי הכולל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

יש לציין כי התיעוד המסעיר הועלה אתמול לאתר "יוטיוב", והוסר ממנו במפתיע בתוך שעות אחדות.

אולם הניסיון להשתיק את הסיפור לא צלח. הבן והנכד החלו בבדיקות מעמיקות כדי לגלות מי עומד מאחורי ה´אמבוש´ שנעשה להם. כל הסימנים הראו כי לרב עצמו יש יד בדבר.

וזו ההתפתחות המרעישה מאתמול: התברר כי הרב עצמו מאס בשליטה הבלתי פוסקת של בנו בקהילה, ובו עצמו. חייו נוהלו תחת מצלמות במעגל סגור, ובכל העת הוא הורחק מחסידיו לצרכי "מנוחה" או "בריאות" במקומות מרוחקים, תוך איסור על החסידים להתקרב או להפריע לצדיק.

החסידים והתומכים, המאמינים בכל לבם ברב ובצדקותו, חשבו שאכן זהו מצבו של הרב והוא זקוק למנוחות אלו לצרכי בריאותו.

בשלב הזה, הרב נלקח למקום מסתור על-ידי נאמניו. ההערכה היא כי זה לא סוף הסיפור.