אאא

היום התפרסם הדו"ח החמור של מבקר המדינה בעניין האפליה בסמינרים. אם עד עכשיו עוד היה פתחון פה לכל המכחישים, הטוענים כי אין אפליה במחזותינו, הרי שהיום הדברים הקשים קיבלו חיזוק נוסף, משמעותי ובעיקר מצער מאוד.

דו"ח המבקר חקר וחשף איך השיטה עובדת. גם אם חשבנו שהאשמה מונחת לפתחם של ראשי ומנהלי הסמינרים המפלים בלבד, הרי שהיום נוכחנו לראות שמדובר בשיטה ששותפים רבים לה, בין ביודעין ובין בלא יודעין.

מבקר המדינה, שמתוקף תפקידו בודק את התנהלותן של רשויות המדינה הרשמיות, בדק את דרך הפעולה של משרד החינוך בעניין. אחד הממצאים שהוא העלה היה שאילתא שהגשתי כחבר כנסת ביולי 2009 ובה ביקשתי לבדוק נתונים של בנות שנדחו מבית ספר מסוים. המבקר גילה כי משרד החינוך דחה את טענותיי לאחר בדיקה שטחית, תוך שהוא מקבל כתורה מסיני את הנתונים שהעבירו לו ראשי הסמינרים. המבקר בדק ואישר כי המידע שמסרתי בעניין מימדי האפליה נכון ומדויק ותואם את המציאות הכאובה בשטח.

היום התפרסם כי מנהלי סמינרים, בצעד שהציניות זועקת ממנו לשמים, הסכימו סוף סוף לקבל 11 בנות שיושבות בבית מתחילת שנת הלימודים, כשזו עומדת להסתיים בעוד חודש וחצי. יהיו שיאמרו שזו אימת המבקר שנפלה עליהם. אך אני חושב שהצעד הזה הוא כל כולו התרסה כנגד המבקר וניסיון נועז ונואל להראות שהאפליה תימשך, גם אם מדי פעם צריכים מנהלי המוסדות להתחשב ברשויות. התרסה מעליבה, שכל כולה באה על חשבון ועלבון הבנות הספרדיות.

הנציגים הספרדים החרדים בסיעת ש"ס מרימים שוב את קולם וממחזרים כותרות וסיסמאות של "מלחמת חורמה באפליה". בפועל, כולם יודעים, הם אחד המנועים העיקריים של האפליה. הצעות החוק הלא רציניות שש"ס כל כך מתפארת בהן, נוסחו על דעת מנהלי הסמינרים המפלים ונציגיהם בכנסת. על קיומן של הצעות החוק הללו הודיעו לנו בקול ענות גבורה כבר לפני חמישה חודשים תמימים.

אך רק עכשיו במהלך תקשורתי מעורר קבס, החליטו סוף סוף "מחזירי העטרה ליושנה", להניח על שולחן הכנסת את הצעות החוק הללו. וכדי בזיון וקצף.

כשמרן הרב עובדיה יוסף זעק ותבע להעביר את הילדים למוסדות חינוך ספרדים, כולם הנהנו בראשם וקרצו בליבם. פעם הם עוד היו מתרצים ואומרים "המוסדות הספרדיים רחוקים מהבית" (כשכולם ידעו שהם ממש מתחת לחלון), או "אי אפשר להעביר את הילדים באמצע שנת הלימודים" (ולא נקפו אצבע גם כשהיא נגמרה). אבל רק כעת, כאשר ההרשמה לשנת הלימודים הסתיימה, מתברר ששניים מבכירי הבכירים של ש"ס (די למבין 1), רשמו את בנותיהן לכיתה ט´ (שנה ראשונה בסמינר), למוסד שיוקרתו היא כמעט כמו של משרת שר החוץ (ודי למבין 2). כאשר ראשי ש"ס שולחים את ילדיהם למוסדות שאין סיכוי שרגל של ילד ספרדי ללא ייחוס תדרוך שם, הם מנציחים את האפליה ונותנים לה דלק לבעירה.

הציבור הספרדי רואה את מי שמתיימרים להיות מנהיגיו ועיניו כלות. אם הם שולחים את ילדיהם למוסדות האשכנזים, הוא חושב, ולא למוסדות הספרדים שהם בעצמם הקימו, כנראה שהמוסדות הספרדיים לא מספיק טובים. לכן, ממשיך הציבור הספרדי להתדפק על דלתות המוסדות האשכנזים הנעולות ועגלת האפליה מגבירה מהירות.

האפליה במוסדות החינוך החרדים חיה ובועטת. צינור הנשימה שלה מחובר למקורות רבים. כל עוד רבים כל כך נותנים לה יד, היא תלווה אותנו במשך שנים. רק הנהגת יד קשה כלפי המוסדות המפלים וכל השותפים העקיפים, תוכל לגרום לה לגווע לנצח.

הכותב משמש כיו"ר תנועת "עם שלם".