אאא

אחרי המכה התדמיתית שספגה השבוע מערכת הכשרות של הגר"י אפרתי, בעקבות הודעת הרבנות הראשית על מציאת חרקים בתוצרת חברת ´עלי השרון´ שבהשגחת ´כשרות למהדרין´, מזדרזת הרבנות הראשית להבהיר את הדברים לאשורם.

כזכור, היו שמיהרו השבוע לצאת בתרועות, כי הרבנות הראשית מזהירה את הציבור לבל ירכוש את תוצרתה של חברת ´עלי השרון´, המשווקת "ירקות ללא תולעים", המצויה תחת השגחת ´כשרות למהדרין´ של הגר"י אפרתי.

מסתבר כעת כי התרועות היו חסרות בסיס, וכי סדר הדברים האמיתי הינו הפוך לחלוטין.

במכתב שנשלח אמש בתשובה לפניית הרב שבתי מרקוביץ ראש מערכת הכשרות, מאשר הרב שמואל אליהו – רבה של צפת וראש הוועדה לבדיקת עלי הירקות שע"י הרבנות הראשית, כי יוזמת הסרת הכשרות הגיע תחילה ממערכת הכשרות של הגר"י אפרתי, והרבנות נכנסה לעניין רק לאחר מכן: "היה איזה עיכוב בפרסום הדברים מצדכם והדברים הצטיירו בציבור כאילו אתם נגררת אחרי הרבנות הראשית בהסרת הכשרות של חברת עלי השרון, ולא היא. אתם הייתם היוזמים ואנחנו רק סייענו" כותב הרב אליהו.

בשיחה של אנשי ´כשרות למהדרין´ עם ´כיכר השבת´, הם מסבירים את השתלשלות הפרשה: "חברת ´עלי השרון´ נמצאת תחת "כשרות למהדרין" בראשות הגר"י אפרתי שליט"א מזה כשנתיים, כאשר היא מפוקחת גם על ידי שארית ישראל/בעלזא/ורבנות י-ם. במהלך החודשים האחרונים, התגבשה בקרבנו ההחלטה להסיר את הכשרות מהחברה, בשל ליקויי כשרות.

לבקשת בעלי החברה ניתנה להם הזדמנות נוספת ובסייגים חמורים. לפני כ – 10 ימים התעורר חשדינו לשיווק תוצרת שאינה נקייה, וביום שלישי האחרון – בישיבת מערכת הכשרות סוכם על הסרת הכשרות. הודענו ע"כ למפעל ביום ד´ בבוקר, ועצרנו את השיווק כליל".

"הפרסום הרשמי ברבים, לאחר שהשיווק נעצר, עוכב ביומיים בכדי לתת אפשרות גם למערכות הכשרות האחרות השותפות להשגחה, לקבל את החלטתם בנדון" הם מסבירים על שיתוף הפעולה והתיאום המקובל בין ארגוני הכשרות..

מכתבו מאמש של הגר"מ אליהו מאשר כאמור את טענות ´כשרות למהדרין´: "אתם הייתם היוזמים, אנחנו רק סייענו", ומוסיף: "אני שמעתי מכם לראשונה על הכוונה להסיר את הכשרות מ´עלי השרון´..."

אנשי מערכת הכשרות זועמים על ההצגה המעוותת של הדברים, ומאשימים במפורש "היו מי שמיהרו להיתלות בפרסום הרבנות שיצא בשל חוסר תיאום, ובחרו להציג את מערכת הכשרות כנתפסת בקלקלתה, וזאת מבלי לעשות את הדבר הבסיסי ביותר – בקשת תגובה".