אאא

במהלך אירוע קבלת פנים שהתקיים עם סיומו של טקס זכרון והקמת מצבה לנספים הקבורים בקבר אחים בעיר אונגוואר, בהשתתפות הגאון רבי בערל לאזאר שליט"א רבה הראשי של רוסיה וחבר מועצת רבני אירופה, הרב אריה גולדברג, סמנכ"ל מרכז רבני אירופה, הרב מנחם מענדל טייכמן, רבה של אונגוואר וכמאה מנכבדי הקהילות היהודיות של המחוז, הגיע שליח מיוחד מראש העיר עם מדליה של כבוד לגר"ב לאזאר.

בפני כל הנוכחים סרב הגר"ב לאזאר לקבל את המדליה בעקבות התבטאויות אנטישמיות של ראש העיר. הגר"ב לאזאר אמר לשליחו של ראש העיר כי הוא איננו מתכוון לקחת איתו את המדליה וכי היא תשאר בעיר עד אשר ראש העיר יתנצל על דבריו. כמו כן, ציין הגר"ב לאזאר כי מאחר שראש העיר לא פגע בו אישית אלא בעם היהודי, עליו להתנצל בפני הקהילה היהודית המקומית.

דבריו של הגר"ב לאזאר אשר נאמרו לתדהמתו של שליחו של ראש העיר, גררו תגובות נלהבות ומחיאות כפיים מכל הנוכחים.

הרב אריה גולדברג, סמנכ"ל מרכז רבני אירופה אשר היה נוכח במקום בזמן התקרית, מסר כי היהודים במקום התרגשו מאוד, "לא בכל יום רואים גאווה יהודית שכזאת. אני מקווה שזה באמת יוביל להתנצלות מטעם ראש העיר", הוסיף הרב גולדברג.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ראש העיר של אונגוואר (אוז'גורוד) מר סרגי ראטושניאק, נתפס בכמה הזדמנויות בהתבטאויות אנטישמיות מזעזעות, ביניהן, כאשר קרא לאחד מהתושבים "יהודי חזיר", וכאשר מחה בפני אחת התושבות על כך שמגנה על "יהודונים".

דבריו של ראש העיר גררו תגובות נזעמות מיהודים מכל רחבי אוקראינה. כמו כן, נודע כי בעקבות דבריו אלה הוחלט שלא להזמינו לטקסים ולאירועים שהתקיימו בעיר.

יצויין כי בעיר מתקיימות בקרוב בחירות לראשות העיר, כמו כן, אירועי היום יחד עם ביקורו של הגר"ב לאזאר גררו התעניינות רחבה מאוד בתקשורת המקומית. שתי הסיבות הן כנראה שגרמו לראש העיר לשלוח את השליח עם המדליה, על אף שהוא עצמו, כאמור, כלל לא הוזמן לאירועים.