אאא

הקרב על רבנות ירושלים: עכשיו זה סופי, חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס הגאון רבי דוד יוסף, הודיע הערב (שלישי) כי אין בכוונתו להתמודד לתפקיד רבה הראשי הספרדי של ירושלים.

לאחר פגישה שקיים עם נשיא מועצת חכמי התורה הגאון רבי שלום כהן, הודיע הרב יוסף כי אין כוונתו להתמודד על התפקיד, זאת בין היתר בשל הגוף הבוחר את הרבנים שנמצא בשליטת ראש העיר ניר ברקת ושר הדתות נפתלי בנט התומכים בראשל"צ הגאון רבי שלמה משה עמאר והרב אריה שטרן מהציונות הדתית לתפקיד.

כפי שדווח מוקדם יותר ב"כיכר השבת", כעת ש"ס נכנסת לדילמה חדשה-ישנה, האם היא תביע תמיכה ברב עמאר, ובכך אולי תביא לשלום קר, ואף למנוע מצב שהיא תתמוך במועמד אחר שכמעט ובטוח שיפסיד את הבחירות, בשל הגוף הבוחר הנוכחי.

את ההודעה על אי התמודדותו העביר הרב דוד יוסף במכתב חריף מאוד כנגד הבחירות לרבנות העיר ירושלים, כשבין היתר הוא תוקף את 'הבית היהודי', הגוף הבוחר את הרבנים ולא שוכח גם את הגר"ש עמאר - במרומז.

בפתח המכתב מסביר הגר"ד יוסף את הסיבה לשיקול שהיה לו האם להתמודד: "הנה אמנם שמעתי מספר פעמים מפי אבי מורי עטרת ראשי מרן מופת הדור שר התורה רבינו עובדיה יוסף זצוק"ל, כי רצונו שאשמש בתפקיד הרב הראשי לירושלים, ולמרות שהבעתי בפניו את רצוני להמשיך בעובדת הקודש ולהתמסר לכתיבת הספרים "הלכה ברורה", עם כל זאת עמד על כך שעלי לקבל על עצמי את רבנות עיה"ק ירושלים, ואף הביע את רצונו זה בפני מספר רב של אנשים בשבועות האחרונים לימי חייו, לעשות רצונו של צדיק".

בשלב הזה הגר"ד יוסף עובר לתקוף את הגוף הבוחר ו'הבית היהודי' כשהוא רומז כי הרבנים בהם הם תומכים ובהם הגר"ש עמאר - לא משתייכים כלל לציבור החרדי: "אולם מאידך נתברר לי לאחרונה כי הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים לירושלים, שהורכב על ידי אנשי מפלגת "הבית היהודי", מוטה למען מועמדים של הציונות הדתית, וחלקם הגדול של האנשים והנשים שנתמנו על ידיהם לבחור את הרבנים הם רפורמים וחילונים".

"וכל מי שאנשי הבית היהודי אינם חפצים ביקרו כמעט ואין לו כל סיכוי להיבחר בגוף הבוחר הנוכחי, ואי אפשר אפילו להיפגש עם אותם בוחרים ולבקש מבהם שיתמכו במועמד הנמנה עם הציבור החרדי, באשר כל רצונם שיהיה המועמד קרוב לרוחם והשקפתם, וכדי בזיון וקצף".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הגר"ד יוסף מסיים את מכתבו ומודיע: "לאור האמור פניתי לכמה מגדולי ומאורי הדור שליט"א כדי להיוועץ עמם, והסכימו אתי כי התמודדות בבחירות כאלו אשר הבוחרים עצמם נבחרו אך ורק מתוך מגמה ברורה שלא יבחר לתפקיד מי שאינו מאנשי שלומם, תגרום לביזיון לכלל הציבור החרדים לדבר ה', ויש בדבר משום חילול ה' וחילול כבוד תורתינו הקדושה, והסכימו שמסתמא אף אאמו"ר מרן הראש"ל זצוק"ל היה מסכים שאין להתמודד בבחירות כאלו, וכל עוד קיים גוף בוחר זה בלי שינויים אין בדעתי להתמודד בבחירות אלו".

יצוין כי מכתב כה חריף של הגר"ד יוסף צפוי להשפיע גם על גיסו, הגר"מ טולדנו שיצטרך גם מהוא לפרוש מהמרוץ לאחר הוראת הרבנים שלא להשתתף בהן ולהביא לביזוי כהגדרת הרב יוסף.

יצוין כי ביממה האחרונה גברו הקולות בש"ס לתמוך בגר"ש עמאר לתפקיד הרב הראשי הספרדי של ירושלים, ח"כ יעקב מרגי אמר ל"כיכר השבת" כי "אם מועצת חכמי התורה תשאל אותי אני אמליץ לה לתמוך בראשל"צ הגאון הרב עמאר לרבנות ירושלים, ולגמור עם הסאגה הזו של ש"ס - הרב עמאר'".

מרגי הוסיף ואמר כי "אנחנו צריכים להודות להקב"ה שיש לנו מצב כזה ששר הדתות מ'הבית היהודי' וראש העיר ניר ברקת - שלא מחויב לנו שום דבר, מאמצים מתוך שני רבנים - רב אחד חרדי. ניר ברקת ונפתלי בנט יכלו, בגוף הבוחר הנוכחי, להביא לבחירה של שני רבנים מהציונות הדתית, זה היה עובר והשמיים לא היו נופלים, צריכים להודות להקב"ה שלמרות זאת, שאין לנו שליטה בגוף הבוחר, אנחנו זוכים לתמיכה ברב כמו הראשל"צ הרב עמאר".