אאא

הרב הראשי לישראל הגאון רבי דוד לאו נפגש היום (רביעי) ערב חג הסוכות עם השר לענייני המזרח התיכון בממשלת בריטניה טוביאס אלווד.

בפתח הפגישה בירך הרב לאו את השר על ביקורו בארץ. הרב לאו העלה בפני השר הבריטי את ההתמודדות בנושא השחיטה הכשרה בעולם, וביקש את עזרתו בכך שלא תיפגע השחיטה היהודית בבריטניה.

הרב לאו ביקש מהשר לאפשר לקהילה היהודית בבריטניה לחיות את החיים היהודיים כסדרן. השר אמר כי ראש הממשלה הבריטי אכן אמר את הדברים בצורה הברורה ביותר בעת ביקורו בארץ לאחרונה.  

השר ציין את החשש הקיים בעולם המערבי מפני ארגוני הטרור הרצחניים, ובראשם דאע"ש, וציין כי פנאטיים מנצלים את הדת לצורך הרג - למרות שאין כל קשר בין הדת להרג חפים מפשע.

הרב לאו אמר כי אכן מדובר בניצול של הדת וכי בעיני הקב"ה מי שרוצח נפש, כל נפש, הרי הוא רוצח לכל דבר ועניין והדת אינה מקדשת רצח, אלא להפך, מקדשת את ערך החיים.

הרב הראשי הסביר לשר הבריטי אודות חג הסוכות, וציין כי בחג זה יוצאים מהבית הממוזג והנוח אל הסוכה הפשוטה העשויה מעץ. "הדבר נכון כלפי עשירים ועניים כאחד, כולנו בחג הזה דומים זה לזה ויוצאים מחיי הנוחות אל הסוכה הזמנית, להוכיח שאנחנו כולנו בני אדם שווים ועושים את אשר ציווה אותנו בורא העולם", הסביר הרב לאו.

השר אמר כי ביקר בשוק ארבעת המינים ונדהם מהרצון לקיים את המצווה הזו.

השר ביקש מהרב הראשי להגיע בקרוב לביקור ממלכתי בבריטניה ואמר כי שמע אודות הקשר שמקיים הרב הראשי רבי דוד לאו עם מנהיגי הדתות המוסלמים והנוצרים, ואמר כי מדובר בדיאלוג חשוב מאין כמותו אשר העולם כולו צופה בו ושואב ממנו עידוד גם בנושא הציפיה לשלום באזור. 

הרב דלאו ציין כי בביקורו האחרון שקיים לרגל ועידת רבני בריטניה, התייעצו עמו רבני המדינה אודות הדרכים לקיום הדיאלוג הבין-דתי הזה, כדי לנסות ולהשפיע על שלום בין בני העמים השונים.

הרב שיבח את שגריר בריטניה בישראל מר מתיו גולד וציין כי הגיע לבית השגריר בחג החנוכה האחרון. "הקשר בין ישראל לבין בריטניה חשוב לא רק בהיבט המדיני אלא במכלול הנושאים, כולל הידוק הקשר שבין העולם היהודי בישראל - לבין הקהילות היהודיות בבריטניה ואין ספק שגם לדיפלומטים בריטיים בכירים כמוכם יש חלק משמעותי בהידוק הקשרים, בדאגה לשלומם של הקהילות היהודיות, לחופש אמונתם ולשמירה על דתם בכל רחבי בריטניה", אמר הרב הראשי.