אאא

מאות חיילים חרדים מפרויקט שח"ר (שילוב חרדים בצה"ל) השתתפו ביום 'סיור סליחות' בירושלים. את היום פתח בדבריו, ראש מכון 'צורבא דרבנן', הרב אלגזי שעמד בדבריו על האם מותר לקחת כדור ׳קלי צום׳ ביום כיפורים, המסקנא היא שלפי רוב שיטות הפוסקים מותר לקחת מכיוון שהאכילה בתשיעי, התורה קבע זאת כדי להקל על הצום ולכן אין בעיה לקחת.

מיד אחריו עלה לבמה, הרב הראשי לישראל, יונה מצגר. "הגוים רוצים למחוק אותנו במשך כל הדורות, והיהודים נלחמו ונלחמים כנגדם", אמר.

"אתם החיילים החרדים", המשיך הרב מצגר, "נלחמים על כל דבר שבקדושה, אתם שומרים על כל דקדוק בהלכה, ושומרים על הצביון והמורשת היהודית".

מיד אחריו עלה לבמה, הרב הראשי לצה"ל, תת אלוף, רפי פרץ, שדיבר בחביבות לחיילים החרדים. "אנחנו משקיעים המון בחיילים החרדים, אנחנו ואני באופן אישי נדאג לכשרות טובה לכל חייל - גם אם הוא החרדי היחיד באותו בסיס", הבטיח.

הרב פרץ שהיה בעבר ראש-ישיבה, סיפר על כאלפיים מתלמידיו ששירתו בצה"ל וחלקם עדיין משרתים. "העדינות שלהם לפעמים מסתירה את גודל פעילותם", אמר הרב.

הרב עמד בדבריו על כך שיש יחיד ורבים, והדרך היחידה להינצל במשפט - יום הדין, היא באמצעות הרבים; "כל חייל בצה"ל נחשב לרבים, כל חייל חרדי המשרת בצה"ל יכול להגיע ליום הכיפורים כשיש עליו חותמת שהוא מגן על אזרחי ישראל".

הרב שיתף את הנוכחים בשיחות שהוא מקיים על בסיס קבוע עם מפקדים בכירים בצה״ל אשר אמונים על החיילים החרדים, "הם אומרים זאת בכל פעם שהם מרוצים מהשירות של החיילים החרדים"..

את סדרת השיחות סיים, הרב גיא שני, דיין בבית הדין של מרן בעל השבט הלוי, וכן מוסר שיעור לחיילי שח״"ר בקרייה בת״א. מיד לאחר מכן יצאו החיילים לסיור במנהרות הכותל.

בסיור השתתפו גם, הרב שמשון קליין רב תוכניות שילוב החרדים בצה"ל, רס"ן אמיר ווקנין ראש מדור שילוב חרדים באכ"א, הרב סרן יהודה גליקמן קצין במדור שילוב חרדים ויוסי כהן ראש פרויקט שח״ר אט״ל.