אאא

לאחר ספירת הקולות הערב (חמישי) בקרב הגוף הבוחר את רבה הראשי של נתניה, התברר כי הרב קלמן בר זכה בכס רבנות העיר, לאחר שניצח בבחירות את הרב משה חיים לאו.

הרב קלמן בר זכה ב-17 קולות של חברי הגוף הבוחר, זאת לעומת 15 קולות בלבד להם זכה הרב משה חיים לאו. 

הרב בר הינו בוגר הישיבה התיכונית בנתניה וישיבת "כרם ביבנה". משמש כיום כרב מכללת "תלפיות" בתל אביב וידוע כמי שפועל בשנים האחרונות במסגרות תורניות שונות הפועלות בנתניה.

הוא נתמך לתפקיד על ידי הראש העיר נתניה, מרים פיירברג, וכן על ידי מרבית הממסד הרבני בעיר וחברי הקהילות.

לדברי גורמים המעורבים במערכת הבחירות, ההשערה הינה כי חסידות צאנז, לה יש שני קולות בקרב חברי הגוף הבוחר, העניקה בסופו של דבר את תמיכתה לרב קלמן בר, ובכך בעצם הכריעה את המירוץ.

כעת השאלה הגדולה היא האם פניו של הרב משה חיים לאו, שהפסיד בסיבוב הנוכחי, יהיו מופנות כעת לעבר הבחירות לרבנות העיר בירושלים והאם יחליט לנסות ולהתמודד לתפקיד רבה האשכנזי של עיר הקודש. 

כידוע, ב"בורסת השמות" של המתמודדים כיום לתפקיד הרב האשכנזי של ירושלים נמצאים הרב אריה שטרן, הנמנה על חוגי הציונות הדתית ונתמך על ידי ראש העירייה ניר ברקת, וכן הרב אליהו שלזינגר רבה של שכונת גילה. 

 (צילום: יוסי בן שושן /
האדמו"ר מצאנז עם הרב קלמן בר

באם יחליט הרב לאו להתמודד אף הוא עשוי בבחירות בירושלים הדבר עלול להשפיע על תמיכת הקהילות החסידיות בעיר כמו גם על הציבור הליטאי באחד המועמדים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

יצויין כי מדובר בהישג מרשים למפלגת "הבית היהודי" ולסגן השר לשירותי דת אלי בן דהן. בחירתו של הרב בר מצטרפת לניצחונו של בן דהן בבחירת מועמדו לתפקיד רב העיר ירוחם, הרב יצחק שלו. 

לדברי סגן השר לשירותי דת מדובר בהמשך ישיר למהפכה שהוא מוביל מאז כניסתו לתפקיד במשרד לשירותי דת. "בחירתו של הרב בר היא המשך ישיר למהפכות שבאנו לעשות במשרד לשירותי דת והנגשתו לציבור הרחב, ביניהם פתיחת אזורי רישום נישואין, המהפכה בכשרות, איחוד מועצות דתיות ומינוי מאות רבני קהילות".

לדבריו, "עכשיו אנחנו עם העיניים נשואות לירושלים בתקווה להביא לבחירתו של מועמד הציונות הדתית בעיר הרב אריה שטרן".

בחירתו של הרב בר מגיעה לאחר שנים ארוכות בהם לא כיהן רב אשכנזי בעיר. כזכור, מאז עזב הרב הראשי לשעבר ישראל מאיר לאו את התפקיד לטובת תל אביב והרבנות הראשית לישראל לפני כ-26 שנה, מכהן בעיר רב ספרדי בלבד, הרב דוד שלוש.